Wielka Brytania Tower of London

Tower of London (zwana też niekiedy London Tower), to średniowieczny zamek królewski, położony w Londynie, na północnym brzegu Tamizy. Tower of London znajduje się w londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets i jest oddzielona od wschodniej części biznesowej dzielnicy City of London, przez otwartą przestrzeń, znaną jako Tower Hill. Między rzeką a Tower jest deptak z widokiem na rzekę, Tower, London Bridge, HMS Belfast (zacumowany u brzegu Tamizy) i London City Hall po drugiej stronie rzeki.

Przez długi czas Tower była twierdzą, jednak w pamięci dzisiejszych Anglików funkcjonuje głównie jako stare więzienie, w którym przetrzymywani wysokiej rangi więźniów, takich jak książęta, a nawet przyszła królowa Anglii, Elżbieta I. Mało kto wie, że Tower była wcześniej rezydencją królewską, aż do początku XVII wieku.

W Tower znajdował się również plac, na którym wykonywano egzekucje i poddawano więźniów torturom. Obecnie są tam wyodrębnione również obiekty muzealne, charakterystyczne dla innych epok, nie tylko z czasów, gdy Tower była twierdza. Ozdobny ganek, skarbiec, zoo, mennica królewska i obserwatorium astronomiczne – to jedne z najciekawszych zabytków Tower.

Każdego roku prawie 2,5 mln turystów zwiedza Tower of London. Twierdze zamieszkują także oswojone kruki. Legenda głosi, że królestwo upadnie, gdy opuszcza one Tower. Wielu wierzy w to, że mają one podcięte skrzydła, aby zapobiec tego rodzaju katastrofie. Nie jest to jednak prawda.
W 1988 roku Tower of London została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *