Szkocja Edynburg

Edynburg (po szkocku: Dun Eideann) jest stolicą Szkocji i drugim co do wielkości miastem w kraju, po Glasgow. Edynburg położony jest 72 kilometry od Glasgow, 24 kilometry od Livingston i 160 kilometrów od Carlisle i Aberdeen. Miasto Glasgow w 2004 roku liczyło sobie 435.540 mieszkańców, zaś cała aglomeracje 457.420 mieszkańców.

Edinburgh położony jest w południowo-wschodniej Szkocji, na wschodnim wybrzeżu Morza Północnego. Został stolicą Szkocji w 1437 roku i jest siedzibą Parlamentu Szkockiego. Dzięki wysokiej pozycji miejscowej uczelni, University of Edinburgh, zostało nazwane Atenami Północy.

Stare i Nowe Miasto w Edynburgu są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Edynburg słynie z corocznego Edinburg Festival, będącego konglomeratem różnych mniejszych, oficjalnych i niezależnych festiwali. Odbywa się co roku i trwa przez około cztery tygodnie od początku sierpnia. Liczba odwiedzających festiwale w Edynburgu są prawie tak liczne jak tych, którzy mieszkają w mieście na stałe. Do najbardziej znanych części festiwalu należą: Edinburgh Fringe, Edinburgh International Festival, Edinburgh Military Tattoo i Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

W ciągu całego roku miasto odwiedza około 13 milionów turystów, co sprawia, że jest drugim co do wielkości w Wielkiej Brytanii pod względem liczby odziewających, po Londynie.
Niewątpliwie najbardziej godnym zwiedzenia miejscem jest Old Town, w którym mieści się Zamek, Pałac Holyrood oraz katedra św. Gilesa. Centralnym punktem, który służy wielu mieszkańcom i turystom za miejsce spotkań, jest pomnik klasycznego szkockiego pisarza, Waltera Scotta.

Warto zobaczyć

Szkocja Szkocja Fort William Chiny Pekin Maroko Fez Anglia Liverpool

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *