Szkocja Edynburg

Edynburg (po szkocku: Dun Eideann) jest stolicą Szkocji i drugim co do wielkości miastem w kraju, po Glasgow. Edynburg położony jest 72 kilometry od Glasgow, 24 kilometry od Livingston i 160 kilometrów od Carlisle i Aberdeen. Miasto Glasgow w 2004 roku liczyło sobie 435.540 mieszkańców, zaś cała aglomeracje 457.420 mieszkańców.

Edinburgh położony jest w południowo-wschodniej Szkocji, na wschodnim wybrzeżu Morza Północnego. Został stolicą Szkocji w 1437 roku i jest siedzibą Parlamentu Szkockiego. Dzięki wysokiej pozycji miejscowej uczelni, University of Edinburgh, zostało nazwane Atenami Północy.

Stare i Nowe Miasto w Edynburgu są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Edynburg słynie z corocznego Edinburg Festival, będącego konglomeratem różnych mniejszych, oficjalnych i niezależnych festiwali. Odbywa się co roku i trwa przez około cztery tygodnie od początku sierpnia. Liczba odwiedzających festiwale w Edynburgu są prawie tak liczne jak tych, którzy mieszkają w mieście na stałe. Do najbardziej znanych części festiwalu należą: Edinburgh Fringe, Edinburgh International Festival, Edinburgh Military Tattoo i Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

W ciągu całego roku miasto odwiedza około 13 milionów turystów, co sprawia, że jest drugim co do wielkości w Wielkiej Brytanii pod względem liczby odziewających, po Londynie.
Niewątpliwie najbardziej godnym zwiedzenia miejscem jest Old Town, w którym mieści się Zamek, Pałac Holyrood oraz katedra św. Gilesa. Centralnym punktem, który służy wielu mieszkańcom i turystom za miejsce spotkań, jest pomnik klasycznego szkockiego pisarza, Waltera Scotta.

Warto zobaczyć

Szkocja Szkocja Fort William Maroko Fez Chiny Pekin Anglia Liverpool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.