Walia Cardiff

Cardiff jest największym miastem i stolicą Walii. Według ostatniego brytyjskiego spisu ludności z 2001 roku jest szesnastym co do wielkości miastem w całej Wielkiej Brytanii.
Cardiff leży na południowym wybrzeżu Walii, w miejscu gdzie rzeka Taff wpada do morza.
Na początku XIX wieku było to jeszcze małe miasteczko, potem jednak jego znaczenie wzrosło w wyniku industrializacji tego obszaru. Cardiff stało się ważnym portem używany w transporcie węgla.
Chlubą miasta jest drużyna piłki nożnej Cardiff City FC, znana jako „The Blue Bird”. Miasto ma też znane drużyny Cardiff Blues w grze w rugby i Cardiff Devils w hokeju. Miasto posiada również własną uczelnię, Cardiff University, oraz dwa instytuty należące do University of Wales i Royal Welsh College of Music and Drama.
Miasto posiada wiele charakterystycznych budowli, takich jak Millennium Stadium, gmach Walijskiego Muzeum Narodowego i Senedd, siedziba Zgromadzenia Narodowego Walii. Jednak najbardziej znane są niewątpliwie zamek w Cardiff i katedra Llandaff. Zamek jest główną atrakcją turystyczną w mieście, leży w samym centrum miasta.
Oprócz zamku w Cardiff, w mieście jest jeszcze jedna tego typu budowla, Castell Coch. Leży ona w Tongwynlais, w północnej części miasta. Obecny, wiktoriański kształt zamek zawdzięcza ekscentrycznym projektom Williama Burgesa i zbudowany w 1870 roku. Jednak wiktoriańska budowla stoi na fundamentowych o wiele starszych, pochodzących ze średniowiecza.
Wśród turystów Cardiff słynie z bogatego nocnego życia, klubów, barów i pubów. Większość z nich mieści się w centrum miasta.

Warto zobaczyć

Walia Harlech Walia Walia – Walijskie Góry Kambryjskie Szkocja Edynburg Malezja Malakka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *