Anglia

Anglia jest jedną z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W potocznym rozumieniu bardzo często popełnia się błąd, polegający na utożsamianiu całego Królestwa z Anglią. A tymczasem jest ona tylko jedną, centralnie położoną częścią kraju.
Anglia jest również największą, zarówno pod względem geograficznym, jak i pod kątem liczby ludności, częścią składową Wielkiej Brytanii.

Sama Anglia leży w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, od Europy dzieli ją na południu Kanałem La Manche, jednak na Wyspach używa się nazwy Kanał Angielski. Na północ od Anglii położona jest Szkocja, a na zachód – Walia. Jeszcze dalej na zachód leży Irlandia, której fragment – pięć hrabstw znanych jako Irlandia Północna – stanowi cześć Wielkiej Brytanii.
Nazwa „Anglia” („England”) ma pochodzenie w języku staroangielskim. Słowo „Engla-Lond” oznacza w tym języku tyle co „Kraj Aniołów”.

Anglia i Walia mają wspólny system sądownictwa i administracji, można zatem uznać, że w pewnych kontekstach jest to jeden podmiot prawno-administracyjny. Inaczej jest ze Szkocją i Irlandią Północną, które mają namiastki autonomicznych władz.
Pod względem turystycznym Anglia ma do zaoferowania niezbyt ciekawy klimat i kiepskie warunki pogodowe. Słynny jest angielski deszcz i mgła, która jest nieodłącznym towarzyszem większości angielskich produkcji filmowych. Jednak spuścizna historyczna i oferta kulturalna sprawiają, że wciąż tłumnie zjeżdżają tam turyści z całego świata. Na dodatek sporo w Anglii pięknych, bardzo malowniczych miejsc, które również mogą wpływać na wzrost zainteresowania turystów tą kraina.
Bez względu na to czy chodzi o to, by poczuć magię sztuk Szekspira pod niebem Kornwalii, spędzić leniwy weekend w wypoczynkowym kurorcie, czy przespać się w starym pasterskim szałas się w górach na północy – zawsze znajdzie się ciekawy pomysł na ułożenie planu odwiedzin, zwłaszcza że interesujących obiektów są w Anglii tysiące.

Turystyka, to jedna z najważniejszych gałęzi angielskiego przemysłu. Szacuje się, że jest to interes o wartości około 127,9 miliardów dolarów. Zatrudnia ponad 1,5 mln osób (7 procent wszystkich zatrudnionych) w hotele, restauracje, puby, biura podróży, muzeów itp.

Warto zobaczyć

Walia Szkocja Wielka Brytania galeria Anglia Liverpool Wielka Brytania kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.