Anglia

Anglia jest jedną z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W potocznym rozumieniu bardzo często popełnia się błąd, polegający na utożsamianiu całego Królestwa z Anglią. A tymczasem jest ona tylko jedną, centralnie położoną częścią kraju.
Anglia jest również największą, zarówno pod względem geograficznym, jak i pod kątem liczby ludności, częścią składową Wielkiej Brytanii.

Sama Anglia leży w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, od Europy dzieli ją na południu Kanałem La Manche, jednak na Wyspach używa się nazwy Kanał Angielski. Na północ od Anglii położona jest Szkocja, a na zachód – Walia. Jeszcze dalej na zachód leży Irlandia, której fragment – pięć hrabstw znanych jako Irlandia Północna – stanowi cześć Wielkiej Brytanii.
Nazwa “Anglia” (“England”) ma pochodzenie w języku staroangielskim. Słowo “Engla-Lond” oznacza w tym języku tyle co “Kraj Aniołów”.

Anglia i Walia mają wspólny system sądownictwa i administracji, można zatem uznać, że w pewnych kontekstach jest to jeden podmiot prawno-administracyjny. Inaczej jest ze Szkocją i Irlandią Północną, które mają namiastki autonomicznych władz.
Pod względem turystycznym Anglia ma do zaoferowania niezbyt ciekawy klimat i kiepskie warunki pogodowe. Słynny jest angielski deszcz i mgła, która jest nieodłącznym towarzyszem większości angielskich produkcji filmowych. Jednak spuścizna historyczna i oferta kulturalna sprawiają, że wciąż tłumnie zjeżdżają tam turyści z całego świata. Na dodatek sporo w Anglii pięknych, bardzo malowniczych miejsc, które również mogą wpływać na wzrost zainteresowania turystów tą kraina.
Bez względu na to czy chodzi o to, by poczuć magię sztuk Szekspira pod niebem Kornwalii, spędzić leniwy weekend w wypoczynkowym kurorcie, czy przespać się w starym pasterskim szałas się w górach na północy – zawsze znajdzie się ciekawy pomysł na ułożenie planu odwiedzin, zwłaszcza że interesujących obiektów są w Anglii tysiące.

Turystyka, to jedna z najważniejszych gałęzi angielskiego przemysłu. Szacuje się, że jest to interes o wartości około 127,9 miliardów dolarów. Zatrudnia ponad 1,5 mln osób (7 procent wszystkich zatrudnionych) w hotele, restauracje, puby, biura podróży, muzeów itp.

Warto zobaczyć

Walia Szkocja Wielka Brytania galeria Anglia Liverpool Wielka Brytania kultura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *