Walia

Walia jest jednym z krajów składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Leży w południowo-zachodniej części wyspy. Walia zajmuje ledwie 8,5% powierzchni kraju, zamieszkuje tam 5% populacji Wielkiej Brytanii, Mimo że obszar kraju jest większy od Irlandii Północnej, to wciąż nadal jest najmniejszą częścią wyspy, mniejszą od Anglii i Szkocji.
Rdzenna ludność walijska, to mieszkańcy pochodzenia celtyckiego, podobnie jak ich język, należący do rodziny języków celtyckich. W Walii bardzo często spotkamy dwujęzyczne tablice informacyjne, oraz ludzi posługujących się nie tylko językiem angielskim, ale również walijskim, który jest jednym z oficjalnych języków Zjednoczonego Królestwa.
Największe miasta i ośrodki przemysłowe znajdują się w Południowej Walii. Takie miasta jak Cardiff, Swansea i Newport należą do największych w całej południowej Brytanii. Na północnym wschodzie leży jeszcze jedno spore walijskie miasto, Wrexham, zaś na zachodnim wybrzeżu znajduje się Aberystwyth.
Pod względem ukształtowania terenu w Walii dominuje krajobraz górski, zwłaszcza w części północnej i centralnej. Najwyższym szczytem jest położony na wysokości 1085 metrów nad poziomem morza Snowdon.
Walia jest krainą, która mimo olbrzymiego znaczenia przemysłowego nie zapomina o ekologii. Posiada aż trzy parki narodowe: Snowdonia (w której leży najwyższy szczyt), Brecon Beacons i Pembrokeshire Coast National Park. Oprócz tego znajdują się tam również cztery tzw. „obszary o wybitnych walorach przyrodniczych”, znajdujące się w okolicach Anglesey, Clwydian Range, Gower i Wye Valle. Obszar Gower był pierwszym tego typu regionem w Wielkiej Brytanii i został wyodrębniony w 1956 roku.
Walijczycy są dumni ze swojego pięknego wybrzeża z czystą wodą i piaszczystymi plażami. Jednak plaże te często cierpią z powodu silnych sztormów na Atlantyku, które każdego roku powodują zmniejszenie liczby statków zawijających do walijskich portów.
Współczesna granica między Anglią a Walią przebiega wzdłuż linii wyznaczonej w XVI wieku, na podstawie średniowiecznych wpływów feudalnych. W rzeczywistości jest to jednak granica dość umowna, ponieważ nigdy nie została oficjalnie potwierdzona. Dlatego też obecnie stosuje się raczej granice administracyjne hrabstw, a nie geograficzne, nie wiążące się w żaden sposób z sytuacją geopolityczna.

Warto zobaczyć

Walia Cardiff Szkocja Anglia Wielka Brytania kultura Walia – Walijskie Góry Kambryjskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *