Walia Harlech

Walijskie miasto Harlech leży w hrabstwie Gwynned, w północno-zachodniej części kraju. Od zachodu opływają je wody Zatoki Tremadoc, która jest odnogą leżącej na terenie należącej do Anglii Zatoki Cardigan, będącej częścią Morza Irlandzkiego. Od strony lądu otoczone jest przez Snowdonia National Park, rezerwat utworzony wokół najwyższego szczytu Walii.

Miasto jest najczęściej kojarzone z zamkiem w Harlech, jego zdjęcie zdobi wiele widokówek i jest jedną z wizytówek całej Walii. Budowę zamku rozpoczęto w 1283 roku, za panowania króla Anglii, Edwarda I. W czasie walk z Walijczykami zdobył go Owain Glyndŵr, ale później wrócił w angielskie ręce za czasów dynastii Tudorów. Samo miasto powstało początkowo jako zaplecze gospodarcze dla zamku, z czasem rozbudowując się i uniezależniając.

W czasie angielskiej wojny domowej zamek w Harlech był ostatnią twierdzą rojalistów, któa poddała się wojskom Olivera Cromwella.

W czasie kiedy budowano zamek, stał on nad brzegiem morza, jednak zmiany jakie zaszły na przestrzeni wieków w linii brzegowej sprawiły, że obecnie stoi na klifie, jakieś 800 metrów od brzegu.

Zamek w Harlech jest obecnie częścią obiektu nazwanego Zamki i Mury Obronne Króla Edwarda I w Gwynedd (Castles and Town Walls of King Edward in Gwynedd) i pod tą nazwą jest on wpisany na istę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt ten jest obecnie pod opieką Parlamentu Walii i jest otwarty dla zwiedzających.

W 2006 roku telewizja BBC zrealizowała film o zamku w Harlrch, który wyemitowano w ramach serii poświęconej pięciu najciekawszym budowlom w całej Wielkiej Brytanii.

Warto zobaczyć

Walia Caernarfon Walia Cardiff Walia – Walijskie Góry Kambryjskie Walia Szkocja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.