Kuchnia brytyjska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kuchni świata. Z drugiej jednak strony większość smakoszy nie toleruje tłustych, niezbyt intensywnych w smaku potraw, z jakich tradycyjnie ta kuchnia słynie.
Za największy wkład Brytyjczyków w rozwój światowych kulinariów uważa się trzy elementy. Pierwszy z nich to śniadanie na ciepło. Jeśli ktoś lubi rano zjeść gotowane parówki, jajecznicę lub jajko na grzance – niech podziękuje Brytyjczykom. Herbata, spożywana w popołudniowej porze, to oczywiście również ich wynalazek. No i trzecia rzecz, którą również u nas jada się często, nie myśląc nawet o kuchni brytyjskiej, to smażona ryba z frytkami. To ostatnie danie jest niewątpliwie najpopularniejszym co Brytyjczycy wnieśli do kuchni typu fast food. Niektórzy dodają jeszcze pudding, a smakosze rozszerzą swoje deserowe menu o flan.
Z drugiej strony to właśnie dzięki kolonialnej historii Wielkiej Brytanii i imigrantom, którzy osiedli na Wyspach, Europa poznała kuchnię indyjską. Przez kilka wieków kontaktów jej wpływ na mdłe brytyjskie jedzenie był na tyle duży, że zaczęto tam ożywiać tradycyjne potrawy za pomocą własnych wersji sosów i chutneyów.
Warto również zwrócić uwagę na ciekawostki kulinarne, których w brytyjskiej kuchni nie brakuje, Jedną z nich jest kornwalijski specjał, cornish pasty, czyli manierowane w cieście i smażone warzywa i mięso. Inna ciekawostką jest niewątpliwie szkocki haggis, jednak jest to danie tylko dla prawdziwych miłośników ciekawostek. Znacznie bardziej strawnym daniem jest bangers & marsh, charakterystyczna kiełbaska z Cumberlandu, podawana z ziemniakami.
Szkoci znani są z tego, że ich kuchnia pełna jest słodkich przysmaków. O dziwo to oni wymyślili dżem pomarańczowy. Legenda głosi, że po raz pierwszy przyrządziła ją żona szkockiego kupca, który nierozważnie zakupił zbyt wiele tych owoców. W Dundee nie było szans na sprzedaż takiej ilości pomarańczy, trafiły więc do gara z przetworami.
Dziełem Szkotów jest też spożywana na słodko owsianka i wiele rodzajów ciasteczek i herbatników, które zabierano zazwyczaj w drogę opuszczając dom.