Szkocja jest jednym z krajów tworzących Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Leży na północ od Anglii i jej kontynentalna część zajmuje jedną trzecią powierzchni Wielkiej Brytanii. Do Szkocji należy również 790 okolicznych wysp i archipelagów, w tym Orkady, Szetlandy i Hebrydy. Do położonej na zachodzie Irlandii jest ze Szkocji zaledwie 30 kilometrów prostej linii przez Morze irlandzkie. Od strony lądu graniczy tylko z Anglią. Na wschodzie kraj jest otoczony przez Ocean Atlantycki i Morze Północnego. Najwyższym szczytem Szkocji jest Ben Nevis, a najdłuższą rzeką Tayfloden.
Standardowo dzieli się Szkocję na wyżynną północ i zachód (Highland) i nizinne południe i wschód (Lowland). Płaskie niziny są domem dla większości mieszkańców kraju, zwłaszcza na obszarze położonym pomiędzy między Firth of Clyde i Firth of Forth.
Szkocja posiada wiele bogactw naturalnych, takich jak węgiel, żelazo i cynk, które przyczyniły się do powstanie w XIX wieku sporych okręgów przemysłowych.
Język szkocki (gaelicki) jest niezależnym jerzykiem narodowym, choć powszechnie używany jest angielski, zazwyczaj w regionalnym dialekcie, jako Scottish English.
Stolicą kraju jest Edynburgu, drugie co do wielkości miasto i jedno z największych w Europie centrów finansowych. W XVIII wieku Edynburg był centrum Szkockiego Oświecenia, które przekształciło kraj w jedną z sił napędowych europejskiego handl i przemysłu. Glasgow, największe miasto Szkocji, było niegdyś jednym z wiodących miast przemysłowych. Obecnie jest centrum olbrzymiej Aglomeracji Glasgow. Na wodach terytorialnych Szkocji, które składają się z dużego obszaru w rejonie Północnego Atlantyku i Morza Północnego, znajdują się największe rezerwy ropy naftowej w Unii Europejskiej. Dzięki temu Aberdeen, trzecie pod względem wielkości miasto w Szkocji, otrzymało tytuł europejskiej stolicy ropy.
Królestwo Szkocji było niezależnym, suwerennym państwem do 1707 roku, chociaż trwało w unii personalnej z królestwem Anglii i Irlandii, ponieważ Jakub VI zasiadł na tronach angielskim i irlandzkim w 1603 roku. 1 maja 1707 Szkocja została przyłączona do Anglii, by stworzyć Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. Związek ten był wynikiem unii w 1706 roku i został przyjęty przez parlamenty obydwu krajów, pomimo powszechnych w całej Szkocji protestów. System prawny w Szkocji jest nadal odrębny od tego z Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Szkocja zachowała odrębną jurysdykcję w prawie międzynarodowym i prawie cywilnym.