Szkocja Fort William

Fort William leży nad Loch Linnhe i jest drugą co do wielkości miejscowością w górach Szkocji. Większe na tym obszarze jest tylko miasto Inverness. W bezpośrednim sąsiedztwie Fortu William mieści się szczyt Ben Nevis, najwyższa góra w Szkocji.

Fort William jest głównym centrum turystycznym rejonu rozciągającego się od Glen Coe się na południu, Aonach Mor na północy i Glenfinnan na zachodzie. Jest ważnym ośrodkiem hillwalkingu i wspinaczek wysokogórskich, zwłaszcza przez wzgląd na bliskość szczytu Ben Nevis i kilku innych, mieszczących się w górach Munro. W pobliżu przebiega również znana nartostrada letni szlak dla rowerów górskich.
W XVIII i XIX wieku tereny te były pod wpływem klanu Cameronów i stanowiło jeden z głównych punktów oporu powstania jakobitów, mimo że w czasach Cromwella sprowadzono tam wielu angielskich osadników.

Fort William ma świetne połączenia przez West Highland Way z Glasgow, a przez Great Glen Way z Inverness. Leży również w pobliżu krańca najdłuższego w Szkocji jeziora, Loch Linnhe, przy ujściu rzek Nevis i Lochy. Miasto otoczone jest przez malownicze góry. Najciekawszymi zabytkami okolicy są gotyckie ruiny zamku, miejscowe muzeum oraz… gorzelnia whisky.

Głowna arterią miasta jest High Street, która od lat 90-tych XX wieku jest deptakiem. Mieści się przy nim wiele skwerów, pubów i restauracji.
W odległości niecałych 30 kilometrów od Fort William mieści się miejscowość Glenfinnan, z pięknym monumentem z czasów jakobickich, oraz z wiaduktem, który kojarzony jest na całym świecie dzięki filmom o Harrym Potterze.

Warto zobaczyć

Szkocja Szkocja Loch Ness Malezja Malakka Szkocja Edynburg Litwa Druskienniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *