Anglia Liverpool

Liverpool to stare portowe miasto, będące obecnie jedną z metropolii w północno-zachodniej części Anglii. Leży ono na północ od ujścia rzeki Mersey. Samo miasto ma ponad 43 tysięcy, zaś obszar metropolitalny ponad 1.300.000 mieszkańców. Port handlowy w Liverpoolu jest drugim co do wielkości w całej Wielkiej Brytanii. Miasto to od ponad dwóch wieków jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych. Produkuje się tam samochody, oraz sprzęt elektroniczny.

Wykorzystując swoją pozycję portu morskiego ma również świetne połączenia drogowe z całym terytorium Wielkiej Brytanii. Zbudowany w 1933 roku port lotniczy od 2001 roku nosi nazwę Liverpool John Lennon Airport.

Na całym świecie znana jest futbolowa potęga drużyny F.C. Liverpool (zwanej The Reds), oraz nieco mniej znanego klubu F.C. Everton (The Toffees). Oprócz emocji związanych z piłką nożną miłośnicy sportu przyjeżdżają do Liverpoolu również na wyścigi konne.

W 2008 roku Liverpool był Europejską Stolicą Kultury, co sprawiło, że rozbudowano ofertę turystyczną i handlową, skierowaną głownie do turystów. Dla miłośników muzyki miasto to pozostaje oczywiście miejscem narodzin zespołu The Beatles, który stawiał pierwsze kroki w miejscowym klubie „Cavern”.

Poza miejscami związanymi z klubami piłkarskimi i grupą The Beatles warto zwiedzić w Liverpoolu kilka innych miejsc, między innymi Katedrę Anglikańską, Muzeum Morskie Merseysida, Katedrę Chrystusa Króla i Albert Dock, słynna dzielnice portowa. Nad miastem króluje wieża Radio City Tower, warto też na pewno zobaczyć miejscową palmiarnię i chińską dzielnicę.

Warto zobaczyć

Anglia Manchester Wielka Brytania galeria Wielka Brytania poradnik turysty Anglia Anglia Londyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *