Walia – Walijskie Góry Kambryjskie

Góry Kambryjskie, to bardzo stare pasmo górskie z najwyższym szczytem w Walii. Nosi on nazwę Snowdon i ma 1085 metrów wysokości. Pasmo górskie ma długość nie całych 200 kilometrów i mieści się w Środkowej Walii. Jeśli jednak przyjrzeć się dokładniej współczesnym mapom, okazuje się, że Góry Kambryjskie mają swoją kontynuację w Anglii w postaci przecinających granicę walijsko-angielską wzgórz w okolicy Shropshire i dalej w kierunku Black Mountain, Clun Forest i Long Mynd.

W tej części Walii dominuje deszczowy klimat, z powodu mas powietrza nadpływających znad Atlantyku. Jest tu również sporo rzek, z których największą jest niewątpliwie Severn. Znajduje się tu co najmniej kilka ujęć wody, które dostarczają ją do Środkowej Anglii i Południowej Walii.

Początkowo terminu góry kambryjskie używano do określenia większości gór na terenie Walii, bez wskazania konkretnego pasma. Z czasem jednak zaczęto innym pasmom nadawać odrębne nazwy. W 1950 roku ustalono, że odtąd Górami Kambryjskimi będzie się nazywało pasmo znane w języku walijskim jako Elenydd, rozciągające się od Pumlumon do Mynydd Mallaen.

W środkowej części masywu w okolicy dolin rzek Svern i Wye znajdują się piękne miejsca, których struktura geologiczna ukształtowała w paleozoiku. Obecnie prowadzi się prace nad projektem Parku Narodowego, który obejmowałby ten region.

Jednymi z najciekawszych do odwiedzenia miejsc w Górach Kambryjskich są wąwóz Nant Rhuddnant, okolice Townbrook Valley i pięknie położone wzgórza, takie jak Black Mixen, Gorllwyn, Drygarn Fawr, Great Rhos i Pumlumon Fach.

Warto zobaczyć

Walia Harlech Walia Polska Połoniny Caryńska i Wetlińska Walia Caernarfon Łotwa Park Narodowy Gauja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *