Anglia Manchester

Miasto Manchester leży w północno-zachodniej Anglii. Jego populacja liczy nieco mniej niż pół miliona mieszkańców, zaś całą aglomerację (zwaną Greater Manchester), zasiedla ponad 2,5 miliona ludzi. Manchester jest położony w jednym z najgęściej zaludnionych regionów Wielkiej Brytanii, w jego bezpośrednim sąsiedztwie leży kilka dużych miast, takich jak Leeds, Liverpool i Sheffield. W okręgu zaledwie ośmiu mil, żyje ponad 10 milionów mieszkańców.

W Manchesterze powstała pierwsza na świecie stacja kolejowa, odbyło się tam też pierwsze posiedzenie Kongresu Związków Zawodowych. Tamtejsi naukowcy po raz pierwszy dokonali rozszczepienia atomu i opracował pierwszy programowalny komputer. Manchester odgrywał ważną rolę w czasie rewolucji przemysłowej, był wówczas głównym centrum brytyjskiego przemysłu tekstylnego. Architektura Manchesteru opiera się na różnych stylach, począwszy od epoki wiktoriańskiej do współczesności.

W latach 80-tych Manchester pojawił się również jako nazwa charakterystycznego brzmienia zespołów w branży muzycznej. Kojarzy się z takimi zespołami, jak The Smiths, The Stone Roses, Happy Mondays i Joy Division (później New Order).

Do najciekawszych miejscowych zabytków należą XV-wieczna katedra gotycka, piękny ratusz w tym samym stylu.

Warto zobaczyć

Maroko Fez Anglia Liverpool Kuba Kultura Wielka Brytania Peak District Wielka Brytania Blackpool

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *