Anglia Manchester

Miasto Manchester leży w północno-zachodniej Anglii. Jego populacja liczy nieco mniej niż pół miliona mieszkańców, zaś całą aglomerację (zwaną Greater Manchester), zasiedla ponad 2,5 miliona ludzi. Manchester jest położony w jednym z najgęściej zaludnionych regionów Wielkiej Brytanii, w jego bezpośrednim sąsiedztwie leży kilka dużych miast, takich jak Leeds, Liverpool i Sheffield. W okręgu zaledwie ośmiu mil, żyje ponad 10 milionów mieszkańców.

W Manchesterze powstała pierwsza na świecie stacja kolejowa, odbyło się tam też pierwsze posiedzenie Kongresu Związków Zawodowych. Tamtejsi naukowcy po raz pierwszy dokonali rozszczepienia atomu i opracował pierwszy programowalny komputer. Manchester odgrywał ważną rolę w czasie rewolucji przemysłowej, był wówczas głównym centrum brytyjskiego przemysłu tekstylnego. Architektura Manchesteru opiera się na różnych stylach, począwszy od epoki wiktoriańskiej do współczesności.

W latach 80-tych Manchester pojawił się również jako nazwa charakterystycznego brzmienia zespołów w branży muzycznej. Kojarzy się z takimi zespołami, jak The Smiths, The Stone Roses, Happy Mondays i Joy Division (później New Order).

Do najciekawszych miejscowych zabytków należą XV-wieczna katedra gotycka, piękny ratusz w tym samym stylu.

Warto zobaczyć

Maroko Fez Anglia Liverpool Kuba Kultura Wielka Brytania Peak District Wielka Brytania Blackpool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *