Polska

Flaga PolskiOficjalna nazwa: Polska
Oryginalna nazwa: Rzeczpospolita Polska
Stolica: Warszawa
Ludność: 38 200 037
Powierzchnia: 322 575 km²
Język: polski
Waluta: 1 złoty (PLN) = 100 groszy
Największe miasta: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice


Mapa Polski
Polska mapa

Rzeczpospolita Polska położona jest w Europie Środkowej,‭ ‬w dorzeczu dwóch największych rzek‭ ‬-‭ ‬Wisły i Odry.‭ ‬Od zachodu graniczy z Niemcami,‭ ‬od południa z Czechami i Słowacją,‭ ‬od wschodu z Ukrainą i Białorusią,‭ ‬od północy‭ ‬-‭ ‬poprzez Morze Bałtyckie z wodami Danii i Szwecji,‭ ‬natomiast z północnego wschodu z Litwą oraz izolowanym obwodem kaliningradzkim,‭ ‬należącym do Rosji.

Wisła jest najdłuższą rzeką kraju,‭ ‬mierzącą‭ ‬1047‭ ‬km długości,‭ ‬Odra jest nieco krótsza,‭ ‬od źródeł do ujścia do Bałtyku mierzy‭ ‬854‭ ‬km.‭ ‬Inne duże rzeki to Warta,‭ ‬Bug‭ ‬-‭ ‬graniczna z Ukrainą i Białorusią,‭ ‬Narew i San.
Największe jeziora czyli Śniardwy‭ (‬113‭ ‬km²‭) ‬i Mamry‭ (‬104‭ ‬km²‭) ‬leżą na Mazurach,‭ ‬krainie w północno‭ ‬-‭ ‬wschodniej części kraju,‭ ‬ukształtowanej przez ostatnie zlodowacenie.‭ ‬Najgłębszym jeziorem jest Hańcza‭ (‬108,5‭ ‬m‭)‬,‭ ‬na malowniczym Pojezierzu Wschodniosuwalskim.‭ ‬Okolica ta jest bardzo ciekawa pod względem historycznym,‭ ‬od niepamiętnych czasów zamieszkiwana przez Jaćwingów,‭ ‬blisko spokrewnionych z Prusami i Litwinami,‭ ‬została podbita przez zakon krzyżacki w XV w.‭ ‬Rycerze zakonni prowadzili z nimi walki począwszy od XIII w.‭ ‬W‭ ‬1283‭ ‬r.‭ ‬ostatni wódz Jaćwingów,‭ ‬Skudro,‭ ‬zabił w bitwie sławnego rycerza,‭ ‬Friedricha von Holle i ucieka do południowej Polski.‭
Przeważającą część powierzchni kraju zajmują niziny wchodzące w skład wschodniej części Niżu Środkowoeuropejskiego.‭ ‬Wszystkie krainy ułożone są pasowo,‭ ‬rozpoczynając od raczej płaskich terenów na północy i w części centralnej,‭ ‬do terenów wyżynnych i górskich na południu.
Najwyższe góry w łańcuchu polskich Karpat‭ ‬-‭ ‬Tatry,‭ ‬leżą w Łańcuchu Tatrach w Centralnych Karpatach Zachodnich.‭
Ich powierzchnia to‭ ‬785‭ ‬km²,‭ ‬długość ok.‭ ‬57‭ ‬km,‭ ‬tylko‭ ‬22%‭ ‬tych gór leży na terenie Polski,‭ ‬pozostała część na Słowacji.
Flora i fauna Tatr objęta jest ścisłą ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego‭ (‬Rezerwat Biosfery UNESCO‭)‬.‭ ‬Najlepiej rozpoznawalne szczyty to Rysy,‭ ‬Giewont,‭ ‬Mnich,‭ ‬Mięguszowickie Szczyty,‭ ‬Kasprowy Wierch,‭ ‬Świnica,‭ ‬Kościelec,‭ ‬Kozi Wierch,‭ ‬Kominiarski Wierch,‭ ‬Czerwone Wierchy,‭ ‬Wołowiec.
Pozostałe pasma górskie to Góry Świętokrzyskie,‭ ‬Pieniny i Beskidy‭ (‬wchodzące w skład Karpat‭) ‬oraz Sudety.
Skład gatunków roślin i zwierząt,‭ ‬ukształtował się po ostatnim zlodowaceniu,‭ ‬kiedy napłynęły z południa po ustąpieniu lodowców.‭ ‬Także potem lista zwierząt zmieniała się,‭ ‬w średniowieczu wymarły tury,‭ ‬konie tarpany i sobole.‭ ‬Obecnie w kraju żyją głównie jelenie,‭ ‬sarny i dziki,‭ ‬mniej jest łosi,‭ ‬kozic,‭ ‬świstaków i niedźwiedzi.‭
Do naszych czasów dotrwały fragmenty pradawnych puszcz w postaci największej Puszczy Białowieskiej,‭ ‬mniejszych‭ ‬-‭ ‬np.‭ ‬Niepołomickiej,‭ ‬lasów objętych rezerwatami i trudno dostępnych lasów bagiennych.‭ ‬Rosną tu między innymi sosny,‭ ‬dęby,‭ ‬świerki,‭ ‬buki,‭ ‬graby,‭ ‬jodły,‭ ‬wiązy,‭ ‬leszczyna pospolita,‭ ‬olsza czarna,‭ ‬jesion wyniosły,‭ ‬lipy oraz wiele innych,‭ ‬mniejszych roślin.

Ustrój i podział administracyjny:

Ustrój polityczny określa Konstytucja RP z‭ ‬1997‭ ‬r.‭ ‬Kraj jest republiką parlamentarną z trójpodziałem władzy,‭ ‬gdzie władza ustawodawcza należy do parlamentu‭ (‬Sejm i Senat‭)‬,‭ ‬władza wykonawcza do prezydenta i rządu a sądowniczą sprawują sądy i trybunały oraz systemem parlamentarno‭ ‬-‭ ‬gabinetowym.
Współczesny konstytucjonalizm rozwinął się w kraju po zakończeniu I wojny światowej w‭ ‬1918‭ ‬r.‭ ‬Przyjęto wówczas zasady suwerenności narodu,‭ ‬podziału władzy i ochrony praw obywatelskich.
Prezydent wybierany jest w powszechnych wyborach prezydenckich.‭ ‬Następnie staje się najwyższym przedstawicielem państwa i stosunkach wewnętrznych i międzynarodowych,‭ ‬zwierzchnika Sił Zbrojnych,‭ ‬czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji.
W kraju działa wiele partii politycznych,‭ ‬obecnie najwięcej mandatów posiada Platforma Obywatelska RP,‭ ‬Prawo i Sprawiedliwość oraz Klub poselski Lewica.‭ ‬Według zapisu w Konstytucji zakazane jest istnienie partii odwołujących się w swoich programach do metod i praktyk nazizmu,‭ ‬faszyzmu i komunizmu.

Ludność i wyznania
Polska od początku istnienia skupiała na swoim terenie wiele narodowości.‭ ‬Obecnie zamieszkują ją Polacy,‭ ‬Ślązacy,‭ ‬Niemcy,‭ ‬Białorusini,‭ ‬Ukraińcy,‭ ‬Romowie,‭ ‬Rosjanie,‭ ‬Łemkowie,‭ ‬Litwini.‭ ‬Zaznacza się niewielki napływ ludności z Bliskiego Wschodu,‭ ‬głównie Chin i Wietnamu.‭
Język polski jest językiem urzędowym ale pomocniczymi językami urzędowymi pozostają niemiecki,‭ ‬kaszubski,‭ ‬litewski i białoruski,‭ ‬zwłaszcza w tzw.‭ ‬gminach dwujęzycznych.
Największą wspólnotę religijna stanowi Kościół katolicki z obrządkiem rzymskokatolickim.‭ ‬Kościół greckokatolicki liczy‭ ‬53‭ ‬tys.‭ ‬wiernych,‭ ‬ormiańskokatolicki‭ ‬5‭ ‬tys.‭ ‬a neounicki‭ ‬195‭ ‬osób.‭
W kraju istnieją:‭ ‬Kościół Starokatolicki Mariawitów,‭ ‬Reformowany Kościół Katolicki i inne.
Prawosławni skupieni są w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym z ponad pół milionem wiernych,‭ ‬Wschodnim Kościołem Staroobrzędowców w RP,‭ ‬Apostolskim Kościele Ormiańskim i Kościele koptyjskim.
Wyznawców prawosławia jest ponad‭ ‬150‭ ‬tys.‭ ‬skupionych w wielu zarejestrowanych Kościołów.‭ ‬W kraju mieszkają także Świadkowie Jehowy,‭ ‬członkowie Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej,‭ ‬muzułmanie,‭ ‬mormoni i buddyści.

6 odpowiedzi na „Polska

 1. Pingback: Odszkodowania Bytom » Archiwa bloga » Winny? Sprawca?

 2. Przemoo pisze:

  POLSKA TO NAJLEPSZY I NAJPIĘKNIEJSZY KRAJ NA ŚWIECIE !!! POLSKA GÓRĄ !!!

  TYLKO POLSKA SIĘ LICZY I POLACY !!!

  KOCHAMY POLSKĘ !!!

  POZDRAWIAMY RODAKÓW !!!

  KU CHWALE OJCZYZNY !!!

 3. staszek pisze:

  Ku chwale ojczyzny!

 4. mandy pisze:

  Polska to fantastyczny kraj, tylko po prostu nie wykorzystujemy swojego potencjału. Wierzę, że ta chwila nadejdzie :)

 5. Desmond pisze:

  Popieram wszystkich komentujących. Polska to przepiękny kraj i należy go rozsławiać na cały świat. Zarówno ze względu na kulturę jaki niezwykłe walory przyrodnicze i turystyczne!

 6. Misia pisze:

  Nasza historia pokazuje, że potrafimy być bardzo przyjaznym i gościnnym narodem, otwartym na innych. Jestem dumna z tego, że jestem polką!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *