Chiny – Chińska Republika Ludowa

Oficjalna nazwa: Chińska Republika Ludowa
Waluta: YUAN
Języki: putonghua, kantoński, w Hongkongu drugim oficjalnym językiem jest angielski
Liczba ludności: 1 338 612 968
Powierzchnia: 9 596 960 km²
Religie: ateizm, religie chińskie, buddyzm, animizm, zielonoświątkowcy, protestantyzm, islam, katolicyzm i inne odłamy chrześcijaństwa.
Stolica: Pekin


Mapa Chin
Chiny mapa

Nazwa kraju i stolica:
Chińska Republika Ludowa jest państwem w Azji wschodniej, obejmującym historyczne Chiny z wyjątkiem Tajwanu, Tybet oraz ziemie w Azji Środkowej.

W języku swoich mieszkańców ma wiele nazw, najpopularniejszym jest Zhōngguó czyli Państwo Środka a także Zhōnghua, Tiānxià albo Shénzhōu.
Najludniejsze państwo świata zamieszkuje ponad 1,3 mld osób, należących do 56 grup etnicznych. Pod względem powierzchni zajmuje trzecie miejsce na świecie.

Graniczy z następującymi krajami: Afganistanem, Bhutanem, Birmą, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laosem, Mongolią, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem i Wietnamem.

Stolicą jest od 1267 r. Pekin (Běijīng), drugie co do wielkości, po Szanghaju miasto CHRL, zamieszkane przez około 8 mln osób.

Krótka geografia:

Większą część kraju zajmują wyżyny i góry, tereny nizinne to w większości stepy i pustynie na północy. Największą jest Nizina Mandżurska otoczona pasmami górskimi – Wielkim i Małym Chinganem oraz Górami Wschodniomandżurskimi.

Część wschodnią zajmują aluwialne równiny w dorzeczu Huang He i Huai He oraz Jangcy z dużą liczbą jezior, największą krainą tego obszaru jest Nizina Chińska.
Na północy znajduje się Wyżyna Mongolska z pustynią Ałaszan oraz Wyżyna Ordos i Wyżyna Lessowa, największy na świecie teren występowania lessów.

Południowo-wschodnią część Chin zajmuje najwyżej położona wyżyna na świecie – Wyżyna Tybetańska, otoczona pasmami górskimi Karakorum, Pamiru i Himalajów z najwyższym szczytem świata Mount Evereast 8850 m n.p.m., a od wschodu dolinami rzek Salui, Mekong i Jangcy.

Sinciang na północnym-zachodzie podzielony jest górami Tienszan na Kotlinę Dżungarską i Kaszgarską z pustynią Takla Makan.

Chiny - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chiny

Galeria
Chiny
Hotele
Chiny

Kuchnia
Chiny

Chiny
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chiny Pogoda
Chiny
Chiny
Poradnik
Chiny
Warto
zobaczyć
Chiny
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Włochy kuchnia Maroko kuchnia Indonezja Kuchnia Malediwy Kuchnia Sri Lanka kuchnia

2 odpowiedzi na „Chiny – Chińska Republika Ludowa

  1. Pingback: Chińczycy skopiowali Hallstatt, malowcznicze austriackie miasteczko - Państwa Świata

  2. Pingback: Warto zobaczyć ? Huang Shan (Góry Żółte, Anhui) - Państwa Świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *