Polska ceny i zakupy

Polska jest krajem atrakcyjnym cenowo między innymi dla turystów z Niemiec,‭ ‬Anglii,‭ ‬Francji czy Skandynawii.‭ ‬Obowiązująca waluta to Złoty‭ (‬PLN,‭ ‬zł‭)‬,‭ ‬można ją wymieniać w znajdujących się w każdym większym i mniejszym mieście kantorach i bankach‭ ( ‬z tym,‭ ‬że banki pobierają prowizję więc wymiana jest bardziej opłacalna w kantorach‭)‬.

W większych miastach oraz np.‭ ‬na stacjach benzynowych możemy korzystać z popularnych kart jak MasterCard,‭ ‬Visa itp.‭ ‬Zakupy w mniejszych miejscowościach,‭ ‬bilety do muzeów i innych atrakcji płacimy w złotych.
Polska słynie przede wszystkim ze wspaniałych wyrobów spożywczych jak sery z mleka owczego i krowiego,‭ ‬wędlin i słodyczy.‭ ‬Osobną kategorię stanowią alkohole,‭ ‬głównie wódki i nalewki.‭
Każdy region posiada charakterystyczne wyroby i pamiątki.‭ ‬Nad morzem kupimy stosunkowo tanią i znakomicie wykonaną biżuterię z bursztynu lub połączenia bursztynu i srebra.‭ ‬W Koniakowie przepiękne koronki,‭ ‬obrusy i serwety ozdobione haftem krzyżykowym,‭ ‬ludowe rzeźby i malarstwo.‭ ‬Na Wołyniu i Polesiu znajdziemy przepiękne hafty bojkowskie,‭ ‬zdobiące stroje ludowe,‭ ‬ręczniki,‭ ‬serwety,‭ ‬obrusy.
Ciekawą atrakcję zaproponowało Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie,‭ ‬oferujące wierne kopie powstańczych plecaków.

Toruńskie pierniki to specjał wytwarzany przez tutejszych piekarzy i cukierników od prawie‭ ‬700‭ ‬lat.‭ ‬Ciasto wyrabia się ręcznie z mąki,‭ ‬wody,‭ ‬mleka,‭ ‬miodu i przypraw,‭ ‬następnie wypieka.‭ ‬W muzeach można oglądnąć średniowieczne,‭ ‬drewniane formy do odciskania pierników.‭ ‬Dzisiaj istnieje wiele wzorów nowoczesnych jak i nawiązujących do tradycji,‭ ‬np.‭ ‬pierniki w kształcie pieczęci krzyżackiego komtura Torunia.
Niezwykle oryginalną pamiątką z Polski są szopki krakowskie.‭ ‬Bogato zdobione,‭ ‬wielowieżowe,‭ ‬o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa.‭ ‬Przedstawiają misterium Bożego Narodzenia.‭ ‬Wykonywane są‭ ‬ręcznie,‭ ‬w bardzo długim i pracochłonnym procesie z drewna,‭ ‬tektury i barwnej folii aluminiowej.
W Lublinie i jego okolicach tworzy około‭ ‬80‭ ‬rzeźbiarzy,‭ ‬kontynuujących tradycje sztuki ludowej,‭ ‬rozwijające się na tym terenie od około XVII w.‭ ‬Obecnie można tu kupić między innymi drewniane figury świętych,‭ ‬Chrystusa Frasobliwego,‭ ‬modele przydrożnych kapliczek i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *