Kraków położony jest w południowej części kraju, nad rzeką Wisłą. Do 1795 r. był oficjalnie stolicą Polski, chociaż królowie przenieśli się do Warszawy już w 1611 r.
Najstarszy udokumentowany ośrodek istniał tutaj w X w., z zabudowaniami skupionymi na obwarowanym już wówczas wzgórzu wawelskim. Za panowania Kazimierza I Odnowiciela (1016-1058) stał się główną siedzibą książęcą.
W 1241 r. podczas najazdu tatarskiego został zniszczony i znacznie wyludniony.
Natomiast w XV i XVI w. jako stolica Polski, która w tym okresie stała się jednym z mocarstw europejskich, rozwijał się dynamicznie pod względem architektonicznym, handlowym i kulturalny. Gotycki kompleks zamkowy na Wawelu, został wówczas rozbudowany w stylu renesansowym przez Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.
Do najważniejszych zabytków miasta należy Zamek Królewski, obecnie muzeum, z 71 salami wystawowymi i wspaniałymi zbiorami sztuki. Fortyfikacje otaczające wzgórza, złożone ze średniowiecznych baszt i wież oraz nowożytnych obwarowań. Relikty romańskich budowli, między innymi Rotundy Najświętszej Marii Panny z X w. Renesansowa Brama Bartłomieja Berreciego prowadząca na dziedziniec arkadowy, gotycka katedra św. Wacława (1020-1142) kryjąca w swoich murach relikty wcześniejszej, romańskiej oraz pochówki władców Polski i wiele innych.
Najważniejszymi budowlami Rynku Głównego są Sukiennice z 1559 r., z przepiękną renesansową attyką arkadową i maszkaronami projektu Santi Gucciego z kolumnowymi loggiami, które zaprojektował Jan Maria Padovano, gotycka wieża ratusza z XIV w. o wysokości 70 m (reszta budynku została zburzona w XIX w.) oraz Kościół Mariacki z XIV w. ze wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza.
Najstarszą budowlą Rynku jest mały kościółek św. Idziego z pierwszej połowy XIV w.
Rynek otaczają zabytkowe kamienice ze wspaniale zachowanymi, gotyckimi piwnicami, w których mieszczą się liczne puby i kawiarnie. Renesansowy Pałac „Pod Baranami” z XVI w., Pałac Spiski z XVII w., Pałac Krzysztofory z 2 połowy XIII w., mieszczący dzisiaj Muzeum Historyczne i wiele innych.
Miasto posiada 63 zabytkowe świątynie, z najstarszym św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej, wybudowanym w stylu romańskim w latach 1079-1098.
Spod Wawelu odchodzą statki, kursujące do Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu i z powrotem. Kompleks ufundował Kazimierz Odnowiciel w 1044 r.
Dzielnica Salwator, u podnóża Kopca Kościuszki, kryje kościół św. Salwatora z XII w. oraz klasztor i kościół sióstr norbertanek ufundowany w 1162 r. przez rycerza Jaksę Gryfitę, po jego szczęśliwym powrocie z wyprawy krzyżowej.
Najstarszy budynek krakowskiego uniwersytetu to Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej. Akademia Krakowska wykupiła dwie kamienice mieszczańskie ok. 1400 r. i połączyła je w jeden budynek. Warto oglądnąć piękny, arkadowy krużganek o późnogotyckich, kryształowych sklepieniach.
Sąsiednie Collegium Minus, mieszczące obecnie Instytut Archeologii UJ, uczelnia przejęła w 1449 r.
Dzielnica Kazimierz powstała jako odrębne miasto w 1335 r. w., oddzielone od Krakowa Wisłą. W 1495 r. osiedlili się tam Żydzi, nadając temu miejscu niepowtarzalny charakter. Powstały liczne synagogi, szkoły, cmentarze, zabytkowe kamienice. Do dzisiaj przetrwały Synagoga Stara z 1407 r., Izaaka z 1644 r, Kupa z 1643 r., synagoga i cmentarz Remuh z 1553 r, Wysoka z 1563 r. i Poppera z 1620 r. Na Placu Wolnica stoi Ratusz z XVIII w. mieszczące Muzeum Etnograficzne oraz otaczające go kamienice z XIX w.
Przy ul. Szerokiej 6 znajduje się budynek Wielkiej Mykwy z 1567 r., łaźnia rytualna znajdowała się w podziemiach.
Kraków jest miastem bogatym w zabytki, o niepowtarzalnej atmosferze i intensywnym życiu nocnym, które rozwija się najintensywniej w licznych knajpkach, klubach nocnych i dyskotekach skupionych na Rynku Głównym i na Kazimierzu.