Oficjalna nazwa: Federacja Rosyjska
Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Petersburg, Nowosybirsk, Jekaterynburg, Kazań, Samara, Omsk
Ustrój polityczny: republika federalna o mieszanym systemie rządów
Powierzchnia: 17 075 400 km2
Liczba ludności: 141 944 207, 8,2 os./1km2
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel rosyjski (RUB) = 100 kopiejek
Religia: prawosławie – 66%
Nazwa
Nazwa Rosja, ros. Россия (Rossíja) pochodzi od greckiej nazwy Rusi Rhōs, którą zaczęto używać w XV wieku. Zatem Rosja znaczy tyle co „Ruś”. Współcześni językoznawcy wywodzą najczęściej nazwę Ruś od ugrofińskiego słowa „Ruotsi”, które oznacza „wojownik, mieszkaniec wybrzeża”, być może „wiking”. Finowie do dzisiaj nazywają tak również Szwedów. Istnieje też wiele różnych teorii dotyczącej etymologii tej nazwy, m.in. od rzeki Roś przepływającej niedaleko Kijowa czy od sarmackiego plemienia Roksolanów.
Charakterystyka
Rosja to państwo z niebywale bogata historią, które ponad dwieście lat, po ogłoszeniu się Piotra Wielkiego cesarzem, stanowiło Imperium Rosyjskie. Bez cienia wątpliwości wypada stwierdzić, że system autorytarnych rządów chyba w żadnym państwie nie odegrał takiej roli jak w Rosji, co zakorzeniło się mocno i w mentalności obywateli. Swym ogromem Rosja zawsze zachwycała, ale i potrafiła nie jednemu dać się we znaki. Do dziś nikt nie wie, co go może tutaj spotkać, rosyjskie zakamarki kryją bowiem w sobie dosłownie wszystko. Przyjęło się już, że przestrzeń rosyjska to pojęcie, które odnosi się nie tylko do rozległego terytorium Rosji, ale również do duszy Rosjanina, które należy utożsamiać z tęsknotą do wolności. Pojęcie to stanowi również obraz otwartości tego narodu. Rosja jest krajem wielu kontrastów, ale co najważniejsze żadne z nich nie kłócą się ze sobą, a harmonijnie łączą. Najlepiej tę syntezę skrajności scharakteryzował Fiodor Dostojewski w słynnej powieści „Zbrodnia i kara” przez postać Raskolnikowa, w której połączył dwie skrajne wartości: prawdę i fałsz.
Warunki naturalne
Rosja jest największym państwem na świecie, biorąc pod uwagę powierzchnię. Częścią Rosji jest także obwód kalingradzki przy granicy z Polską, o czym często zapominają zwłaszcza ci przybywający z Zachodu. Prawie 75% powierzchni stanowią niziny. Część europejska zajmuje w większości Nizina Wschodnioeuropejska. Na południowo – zachodniej części kraju znajduje się Kaukaz z największym szczytem tego pasma Elbrusem (5642 m n.p.m.), a na wschód od Uralu rozciąga się Nizina Zachodniosyberyjska. Między Jenisejem a Leną leży Wyżyna Środkowosyberyjska. Rosja to również kraj stepów, lasów i jezior z najgłębszym i najstarszym na świecie Bajkałem.
Granice
Rosja to ogromne państwo, które mieści się terytorialnie na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Rozciąga się od Europy Wschodniej przez północno-środkową Azję, aż do Oceanu Spokojnego. Rosja graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz Litwą i Polską – z dwiema ostatnimi poprzez obwód kaliningradzki. Graniczy także z kilkoma państwami poprzez Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Morze Ochockie z Japonią oraz poprzez Morze Beringa (Cieśnina Beringa) z USA. Długość granic lądowych wynosi 20 241,5 km, morskich – 37 653 km. Rozciągłość południkowa Rosji wynosi do 4000 km, natomiast rozciągłość równoleżnikowa – do 9000 km.