Jaskinia Raj stanowi rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Chęcińsko - Kieleckiego Parku Krajobrazowego w pobliżu Chęcin w Górach Świętokrzyskich.
Przy wejściu znajduje się kawiarnia oraz niewielkie muzeum z wystawą przedstawiającą budowę geologiczną, historię i zabytki archeologiczne wydobyte podczas wykopalisk na terenie jaskini. W czasach prehistorycznych jaskinię zamieszkiwali neandertalczycy.
Łączna długość korytarzy wynosi 240 m, oświetlonych światłem elektrycznym. Wewnątrz zachwyca bogactwo i różnorodność kalcytowych form naciekowych, występujące skupiska stalaktytów posiada unikatowe na skale światową zagęszczenia.
Powstała w silnie skrasowiałych wapieniach dewońskich a wspaniałą szatę naciekową tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny i draperie. W dnie znajduja się misy naciekowe, w których można znaleźć pizoidy, czyli perły jaskiniowe. Wewnątrz panuje stała temperatura około 9˚C i wysoka wilgotność powietrza wynoszącą 95%.
Przez ostatnie tysiące lat wejście było zasypane, co prawdopodobnie ochroniło wnętrze przed zniszczeniem. Trasa turystyczna wiedzie przez Komorę wstępną, Komorę Złomisk, następnie przez sztucznie przekopany tunel do Sali Kolumnowej. Poprzez mostek przechodzi się następnie do najbogatszej w nacieki Salę Stalaktytową, Salę Wysoką i Komorę Wstępną.