Masyw górski w Sudetach Środkowych został wypiętrzony 30 milionów lat temu jako jedne z nielicznych w Europie gór płytowych. Posiadają szczyty o wyraźnie spłaszczonych, rozległych wierzchołkach. Zbudowane są ze skał osadowych, które nie podlegały fałdowaniu.
Zachodnia część leży na terenie Czech jako Wyżyna Broumovska.
Północno - zachodni skraj pasma nosi nazwę Zaworów.
Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) mający formę widocznego z daleka płaskowyżu z liczącą 12 m wysokości skałą Fotel Pradziada. Pozostałe szczyty to Skalniak, Szczeliniec Mały i Narożnik.
Rezerwat Błędne Skały to zespół bloków skalnych powstałych w procesie długotrwałej erozji, która ukształtowała je w kształt, maczug, grzybów i słupów. Tworzą malowniczy labirynt podzielony wąskimi rozpadlinami, zwany także skalnym miastem.
W południowo - wschodniej części znajdziemy Skalne Grzyby, ciągnące się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami. Tworzą piękne, fantastyczne skupisko skał ukształtowanych w rozmaite formy. Posiadają własne nazwy jak Borowik, Skalne Wrota, Zrośnięte Grzyby, Pingwinki czy Piętrowe Grzyby.
Wielkie Torfowisko Batorowskie położone są na wierzchowinie środkowego piętra przy Kręgielnym Trakcie w dolinie Czerwonej Wody. Obejmuje torfowisko wysokie w części porośnięte lasem świerkowo - sosnowym z wieloma roślinami objętymi ścisłą obroną.
Radkowskie Skały obejmują utwory o bardzo wymyślnych kształtach, wznoszące się wraz z filarami skalnymi w ciągu piaskowcowych baszt, filarów na kształt okazałego muru skalnego o wysokości do 100 m. Poszczególne skały rozdzielone są żlebami, labiryntami, tunelami i głębokimi szczelinami.
Położone są na południe od Radkowa, skąd zaczyna się tzw. Droga Stu Zakrętów prowadząca do Kudowej - Zdroju. Obniża się o 400 m przy długości 23 km.
Wspina się wzdłuż Filarów Skalnych a następnie mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie i dalej w pobliżu Fortu Karola, niewielkiej strażnicy wybudowane w 1790 r. przez króla Prus Fryderyka Wilhelma II.
Warto także zwiedzić imponującą barokową Bazylikę Nawiedzenia NMP z XVIII w . w Wambierzycach. Wewnątrz zachowała się figurka Matki Boskiej z drewna lipowego, pochodząca z końca XIII lub XIV w.
Nieopodal Kudowej znajduje się niewielka, barokowa kaplica w Czermnej. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa blisko 3 tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar epidemii i wojen. Budowla powstała w latach 1776-1804.
Wyjątkowo ciekawym obiektem jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, utworzone w XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.
Kryty gontem, bogato zdobiony obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki papierniczej w skali kraju. Ekspozycja pozwala prześledzić wszystkie etapy produkcji czerpanego papieru.