Polska Góry Stołowe

Masyw górski w Sudetach Środkowych został wypiętrzony‭ ‬30‭ ‬milionów lat temu jako jedne z nielicznych w Europie gór płytowych.‭ ‬Posiadają szczyty o wyraźnie spłaszczonych,‭ ‬rozległych wierzchołkach.‭ ‬Zbudowane są ze skał osadowych,‭ ‬które nie podlegały fałdowaniu.
Zachodnia część leży na terenie Czech jako Wyżyna Broumovska.‭
Północno‭ ‬-‭ ‬zachodni skraj pasma nosi nazwę Zaworów.
Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki‭ (‬919‭ ‬m n.p.m.‭) ‬mający formę widocznego z daleka płaskowyżu z liczącą‭ ‬12‭ ‬m wysokości skałą Fotel Pradziada.‭ ‬Pozostałe szczyty to Skalniak,‭ ‬Szczeliniec Mały i Narożnik.
Rezerwat Błędne Skały to zespół bloków skalnych powstałych w procesie długotrwałej erozji,‭ ‬która ukształtowała je w kształt,‭ ‬maczug,‭ ‬grzybów i słupów.‭ ‬Tworzą malowniczy labirynt podzielony wąskimi rozpadlinami,‭ ‬zwany także skalnym miastem.

W południowo‭ ‬-‭ ‬wschodniej części znajdziemy Skalne Grzyby,‭ ‬ciągnące się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami.‭ ‬Tworzą piękne,‭ ‬fantastyczne skupisko skał ukształtowanych w rozmaite formy.‭ ‬Posiadają własne nazwy jak Borowik,‭ ‬Skalne Wrota,‭ ‬Zrośnięte Grzyby,‭ ‬Pingwinki czy Piętrowe Grzyby.
Wielkie Torfowisko Batorowskie położone są na wierzchowinie środkowego piętra przy Kręgielnym Trakcie w dolinie Czerwonej Wody.‭ ‬Obejmuje torfowisko wysokie w części porośnięte lasem świerkowo‭ ‬-‭ ‬sosnowym z wieloma roślinami objętymi ścisłą obroną.

Radkowskie Skały obejmują utwory o bardzo wymyślnych kształtach,‭ ‬wznoszące się wraz z filarami skalnymi w ciągu piaskowcowych baszt,‭ ‬filarów na kształt okazałego muru skalnego o wysokości do‭ ‬100‭ ‬m.‭ ‬Poszczególne skały rozdzielone są żlebami,‭ ‬labiryntami,‭ ‬tunelami i głębokimi szczelinami.‭
Położone są na południe od Radkowa,‭ ‬skąd zaczyna się tzw.‭ ‬Droga Stu Zakrętów prowadząca do Kudowej‭ ‬-‭ ‬Zdroju.‭ ‬Obniża się o‭ ‬400‭ ‬m przy długości‭ ‬23‭ ‬km.

Wspina się wzdłuż Filarów Skalnych a następnie mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie i dalej w pobliżu Fortu Karola,‭ ‬niewielkiej strażnicy wybudowane w‭ ‬1790‭ ‬r.‭ ‬przez króla Prus Fryderyka Wilhelma II.
Warto także zwiedzić imponującą barokową Bazylikę Nawiedzenia NMP z XVIII w‭ ‬.‭ ‬w Wambierzycach.‭ ‬Wewnątrz zachowała się figurka Matki Boskiej z drewna lipowego,‭ ‬pochodząca z końca XIII lub XIV w.‭
Nieopodal Kudowej znajduje się niewielka,‭ ‬barokowa kaplica w Czermnej.‭ ‬Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa blisko‭ ‬3‭ ‬tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich,‭ ‬ofiar epidemii i wojen.‭ ‬Budowla powstała w latach‭ ‬1776-1804.

Wyjątkowo ciekawym obiektem jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju,‭ ‬utworzone w XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.‭
Kryty gontem,‭ ‬bogato zdobiony obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki papierniczej w skali kraju.‭ ‬Ekspozycja pozwala prześledzić wszystkie etapy produkcji czerpanego papieru.

Polska - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Polska

Galeria
Polska
Hotele
Polska

Kuchnia
Polska

Polska
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Polska Pogoda
Polska
Polska
Poradnik
Polska
Warto
zobaczyć
Polska
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Najbardziej spektakularne skały świata, które warto zobaczyć Rzeka Lena Malediwy Atol Baa Rumunia kultura Jordania Jerash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *