Specjalnością kuchni polskiej są dania mączne - pierogi, knedle, naleśniki z różnym nadzieniem, wiele rodzajów kaszy, grzyby, owoce i zioła.
Kraj słynie ze wspaniałych twarogów i wędlin, jada się także dużo zup zwłaszcza warzywnych.
Z warzyw i owoców najchętniej używane są ogórki, buraki, biała kapusta, jabłka, czereśnie, porzeczki, agrest, wiśnie, truskawki i inne jagody. Typowymi przyprawami są czosnek, chrzan, koperek, jałowiec i czarny pieprz.
Kuchnia polska wykorzystuje chętnie surowce, które można znaleźć w lesie - aromatyczne grzyby, owoce, orzechy leszczyny i zioła.
Typowe mięsa to wieprzowina i drób, także wołowina. W starych książkach kucharskich można znaleźć wiele przepisów na przygotowanie zajęcy, sarny, dzików, dzikiego ptactwa i ryb słodkowodnych. Pojawiają się także, nieznane w kuchniach zachodnioeuropejskich raki.
Z ryb morskich jedzone są głównie śledzie ale na wybrzeżu, w postaci świeżej także dorsze, babki, flądry, jazie, jesiotry. Tradycyjnym daniem wigilijnym jest słodkowodny karp przyrządzany na wiele sposobów.
Typowy smak pochodzi od kiszonek - ogórków, kapusty z marchewką, zsiadłego mleka, barszczów, żurów i tradycyjnego, lekko musującego kwasu chlebowego. Obok nich także umiarkowanie ostry smak chrzanu, musztardy (jedzonej najchętniej do golonki, wędlin i innych mięs), szczypiorku, cebuli, czosnku i pieprzu.
Z ziół i korzeni chętnie używa się jałowca, gałki muszkatołowej, anyżu, kminku. Do dań szeroko stosuje się kwaśną śmietanę, dodawaną do zup, sosów, twarogów.
Do popularnych dań należy barszcz czerwony, wytwarzane z kiszonych buraków, barszcz biały czyli żur, na specjalnym zakwasie, chłodnik z mleka lub śmietany z warzywami (lub owocami) podawany latem.
Do dzisiaj w wielu domach niedzielny obiad rozpoczyna rosół, mocny wywar z drobiu lub drobiu i wołowiny z warzywami, czasem liściem laurowym i zielem angielskim. Podawany jest z cienkim makaronem typu nitki lub wstążki.
Pyszna zupa ogórkowa powstaje na wywarze mięsnym z dodatkiem startych, kiszonych ogórków lub przecieru ogórkowego. Zależnie od regionu uzupełniają ją gotowane ziemniaki lub ryż.
Zupa szczawiowa należy do dań sezonowych. Podstawowym składnikiem tej kwaskowatej zupy o bardzo ciekawym smaku, jest szczaw, który nie nadaje się do mrożenia czy innego przechowywania. Podawana najczęściej z gotowanym jajkiem lub ryżem. Jej warianty występują w kuchni krajów Europy Wschodniej i żydowskiej.
Bigos powstaje z kwaśnej, białej kapusty, boczku lub kiełbasy, doprawiany pieprzem i kminkiem. Podawany jest z żytnim chlebem lub gotowanymi ziemniakami.
Tradycyjnym daniem wigilijnym jest zupa grzybowa (zależnie od regionu z warzywami lub bez), uszka z grzybami podawane do czerwonego barszczu, smażony w panierce karp.
Pierogi, bardzo chętnie jadane jako drugie danie obiadowe, są popularne także na Litwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Rosji. Ciasto zagniatane z mąki, wody i jajek jest następnie rozwałkowywane na stolnicy i krojone na kawałki (kawałki ciasta można także wycinać szklanką). Nadzieniem może być dobrze przyprawione mięso, kapusta z grzybami, twaróg z ciemniakami i cebulą (pierogi ruskie), twaróg na słodko z żółtkami jajem i wanilią oraz przeróżne owoce i jagody.
Racuchy przygotowywane są z mąki, świeżego lub zsiadłego mleka oraz drożdży. Do ciasta dodaje się czasem krojonych lub tartych jabłek, rabarbar, śliwki, jagody. Placki formuje się łyżką i przekłada wprost z naczynia na rozgrzany tłuszcz. Po upieczeniu posypywane są cukrem pudrem, podawane ze śmietaną lub marmoladą.
Z dań mięsnych popularny jest kotlet schabowy panierowany w jajku, mące i bułce tartej, befsztyk tatarski z dobrej jakości mielonej, surowej wołowiny oraz gotowana golonka, popularna także w Niemczech. Gulasz z duszonych kawałków różnego rodzaju mięs, kuchnia polska zawdzięcza wpływom z Niemiec.
2 odpowiedzi na „Polska kuchnia”