Litwa

Flaga LitwaOficjalna nazwa: Litwa, Republika Litewska
Oryginalna nazwa: Lietuvos Respublika
Stolica: Wilno
Ludność: 3 225 346
Powierzchnia: 65 200 km²
Język: litewski
Waluta: 1lit litewski = 100 centów
Największe miasta: Wilno, Kowno, Kłajpeda, Szawle, Poniewież, Olita, Mariampol, Możejki, Janów, Uciana.


Mapa Litwy
Litwa mapa

[Not a valid template]Litwa, a właściwie Republika Litewska to kraj w Europie Północnej. Państwo jest położone wzdłuż południowo-wschodniego brzegu Morza Bałtyckiego. Litwa graniczy na północy z Łotwą, na południowym wschodzie z Białorusią, zaś na południowym zachodzie z Polską i rosyjską enklawą kaliningradzką. Populacja Litwy wynosi około 3,2 mln, a jej stolicą i największym miastem jest Wilno. Ludność Litwy w przeważającej mierze jest wyznania katolickiego.

W XIV wieku Litwa była największym państwem w Europie wschodniej, zaś jej terytorium obejmowało ziemie dzisiejszej Białorusi, Ukrainy, części Polski oraz Rosji. W wyniku Unii Lubelskiej podpisanej w 1569 r., Polska i Litwa utworzyły jeden organizm państwowy. W osiemnastym wieku większość terenów rdzennie litewskich została wcielona do zaboru rosyjskiego. Polacy i Litwini od wieków żyli w zgodzie, dlatego też na ziemiach litewskich, a szczególnie w stolicy możemy spotkać wielu Polaków, a w samym Wilnie funkcjonują typowo polskie instytucje. Istnieje nawet kilka szkół, które prowadzą zajęcia dla młodzieży polskiej zamieszkującej stolicę tego kraju.

[Not a valid template]W następstwie I wojny światowej Litwa odzyskała niepodległość podpisują w 1918 rok Akt Niepodległości. Począwszy od 1940 roku Litwa była okupowana najpierw przez ZSRR , a następnie przez hitlerowskie Niemcy. W 1944 roku Litwa została ponownie okupowana przez ZSRR i stała się jej pierwszą republiką satelicką; pełną niepodległość i suwerenność osiągnęła dopiero w 1991 roku. Od tego czasu nastąpił nagły wzrost zarówno kulturowy jak i ekonomiczny. Państwo poczęło otwierać się na resztę Europy, czego wynikiem stało się przystąpienie Litwy do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Przed falą globalnego kryzysu finansowego przypadającego na lata 2007-2010 Litwa była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w całej Unii Europejskiej. Litwa jest członkiem kilku organizacji międzynarodowych takich jak: NATO , Rada Europy i Unia Europejska. Państwo stało się pełnoprawnym członkiem Układu Schengen wraz z dniem 21 grudnia 2007 roku.

W 2009 roku Wilno zostało Europejską Stolicą Kultury. Organizuje imprezy kulturalne porównywalne swoją skalą i zasięgiem do imprez estońskich i łotewskich. Państwa nadbałtyckie stały się ostatnio niezwykle popularne wśród turystów zagranicznych.

[Not a valid template]Litwa jest państwem wielonarodowym; Litwinów jest rzecz jasna przeważająca większość. Oprócz tego możemy wymienić Polaków i Rosjan, których jest w sumie kilkanaście procent. Językiem urzędowym jest rzecz jasna język litewski, wszelako możemy porozumieć się również w języku polskim i rosyjskim. Litwa jest republiką parlamentarną, a głową państwa pozostaje Dalia Grybauskaitė, która jest wielką zwolenniczką zachowania ścisłych relacji polsko-litewskich. Powierzchnia Litwy jest prawie pięć razy mniejsza od powierzchni Polski co daje jej 120. Miejsce w rankingu wszystkich państw świata.

Jednostką przeliczeniową na Litwie pozostaje lit, chociaż rząd planuje zaadaptować walutę europejską.

Litwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Litwa

Galeria
Litwa
Hotele
Litwa

Kuchnia
Litwa

Litwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Litwa Pogoda
Litwa
Litwa
Poradnik
Litwa
Warto
zobaczyć
Litwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur galeria Malediwy Galeria Kenia Galeria Dominikana galeria Tajlandia galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *