Polska jest krajem atrakcyjnym cenowo między innymi dla turystów z Niemiec, Anglii, Francji czy Skandynawii. Obowiązująca waluta to Złoty (PLN, zł), można ją wymieniać w znajdujących się w każdym większym i mniejszym mieście kantorach i bankach ( z tym, że banki pobierają prowizję więc wymiana jest bardziej opłacalna w kantorach).
W większych miastach oraz np. na stacjach benzynowych możemy korzystać z popularnych kart jak MasterCard, Visa itp. Zakupy w mniejszych miejscowościach, bilety do muzeów i innych atrakcji płacimy w złotych.
Polska słynie przede wszystkim ze wspaniałych wyrobów spożywczych jak sery z mleka owczego i krowiego, wędlin i słodyczy. Osobną kategorię stanowią alkohole, głównie wódki i nalewki.
Każdy region posiada charakterystyczne wyroby i pamiątki. Nad morzem kupimy stosunkowo tanią i znakomicie wykonaną biżuterię z bursztynu lub połączenia bursztynu i srebra. W Koniakowie przepiękne koronki, obrusy i serwety ozdobione haftem krzyżykowym, ludowe rzeźby i malarstwo. Na Wołyniu i Polesiu znajdziemy przepiękne hafty bojkowskie, zdobiące stroje ludowe, ręczniki, serwety, obrusy.
Ciekawą atrakcję zaproponowało Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, oferujące wierne kopie powstańczych plecaków.
Toruńskie pierniki to specjał wytwarzany przez tutejszych piekarzy i cukierników od prawie 700 lat. Ciasto wyrabia się ręcznie z mąki, wody, mleka, miodu i przypraw, następnie wypieka. W muzeach można oglądnąć średniowieczne, drewniane formy do odciskania pierników. Dzisiaj istnieje wiele wzorów nowoczesnych jak i nawiązujących do tradycji, np. pierniki w kształcie pieczęci krzyżackiego komtura Torunia.
Niezwykle oryginalną pamiątką z Polski są szopki krakowskie. Bogato zdobione, wielowieżowe, o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa. Przedstawiają misterium Bożego Narodzenia. Wykonywane są ręcznie, w bardzo długim i pracochłonnym procesie z drewna, tektury i barwnej folii aluminiowej.
W Lublinie i jego okolicach tworzy około 80 rzeźbiarzy, kontynuujących tradycje sztuki ludowej, rozwijające się na tym terenie od około XVII w. Obecnie można tu kupić między innymi drewniane figury świętych, Chrystusa Frasobliwego, modele przydrożnych kapliczek i wiele innych.