Szwecja

Oficjalna nazwa: Szwecja, Królestwo Szwecji
Oryginalna nazwa: Sverige, Konungariket Sverige
Stolica: Sztokholm
Ludność: 9 331 523
Powierzchnia: 449 964 km²
Język: szwedzki
Waluta: 1 korona szwedzka (SKr) = 100 ore
Największe miasta: Sztokholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping, Norrköping


Mapa Szwecji
Szwecja mapa

Szwecja jest największym państwem Półwyspu Skandynawskiego. Zaliczana jest do państw skandynawskich. Znana jest z kultury Wikingów. Jest to kraj wyżynny i raczej chłodny. Linia brzegowa Szwecji jest dobrze rozwinięta, występują tam liczne zatoki a wybrzeże jest przeważnie skaliste i niewysokie. Odróżnia się znacznie od widoków, jakie znamy z nad naszego polskiego Bałtyku. Jeżeli chodzi o roślinność, to Szwecja znajduje się w dwóch strefach roślinnych: lasy mieszane na południu oraz tajga na północy. Związane jest to z rozległością tego państwa. Fauna jest typowa dla klimatu umiarkowanego – dziki, jelenie oraz sarny. Jednak na północy, w borealnych lasach iglastych, spotkać można naturalnie występujące renifery.
Dlaczego warto odwiedzić Szwecję?

Oprócz ciekawego ukształtowania terenu oraz bogatej fauny i flory, Szwecja ma do zaoferowania wiele zabytków, które związane są z bogatą historią tego państwa. Rozpoczynając od malowideł naskalnych, kończąc na Radiostacji Varberg, wiele jest do zobaczenia. Warto przybliżyć kilka z nich.

Przede wszystkim malowidła naskalne z epoki brązu. Rysunki naskalne w Tanum reprezentują różnego rodzaju postaci ludzkie, zwierzęta, broń oraz inne przedmioty związane z codziennym życiem ludzi z tamtego okresu. Są odzwierciedleniem kultury, codzienności oraz wierzeń epoki brązu. Są one cenne ze względu na wysoki poziom artystyczny oraz spójność reprezentowanych scen.

Wielbiciele Wikingów, którzy rabowali i napadali wioski, koniecznie powinni odwiedzić osadę Wikingów w Birka i Hovgarden. Jest to stanowisko archeologiczne, w którym znaleziono przedmioty związane z działalnością Wikingów z okresu dziewiątego i dziesiątego wieku. Reprezentują one przede wszystkim złożony szlak handlowy z tamtego okresu, co miało duży wpływ na ukształtowanie historii Skandynawii.

Miastem, które zostało najlepiej zachowane, a jest również związane z historią Wikingów, jest Visby. Dzięki licznym punktom handlowym i mocno rozbudowanemu murowi obronnemu, miasto to jest najlepiej zachowanym miastem warownym związanym z handlem w całej Europie.

Dla osób ciekawych warunków życia w zimnych warunkach podbiegunowych, wartym obejrzenia jest krajobraz Laponii. Jest to teren, który jako jedyny jest po dziś dzień zamieszkiwany przez ludzi prowadzących tradycyjny tryb życia, oparty na sezonowym wypasie zwierząt. Co roku, w porze lata, Lapończycy prowadzą hodowane przez siebie stada reniferów w góry. Jednak zagrożeniem dla krajobrazu Laponii stają się coraz częściej używane motorówki, niszczące tamtejszą roślinność. Ukształtowanie lodowców umożliwia obserwację ciągle toczących się procesów geologicznych.

Ważnym zabytkiem, który miał wpływ na rozbudowę bezprzewodowej komunikacji transatlantyckiej, jest radiostacja Varberg. Po dziś dzień sprzęt jest utrzymywany w stanie, który umożliwia jego eksploatację. Na stację składają się liczne budynki i anteny, które umożliwiają komunikację ze statkami znajdującymi się na morzu.

Równie ciekawym zabytkiem jest cmentarz leśny w Skogskyrkogrden. Został zaprojektowany przez dwóch młodych architektów, którzy w doskonały sposób połączyli architekturę z roślinnością i naturalnym ukształtowaniem terenu. Wszystko w całości tworzy idealną harmonię. Dzięki temu cmentarzowi, powstało wiele na jego wzór, na terenie całej Szwecji.

Rezydencja królewska w Drottningholm to przykład osiemnastowiecznej rezydencji królewskiej, położonej w pobliżu Sztokholmu. Zachowany został cały kompleks – teatr oraz pawilon chiński wraz z ogrodami. Budowla ta zainspirowana została Pałacem Wersalskim.

Te i wiele innych zabytków czynią Szwecję tak atrakcyjnym krajem dla turystów. Zróżnicowana fauna i flora oraz miejsca, które czasami bardzo nieznacznie zmieniły się jeszcze od czasów wczesnego średniowiecza, aż emanują magią. Odwiedzenie większości zabytków znajdujących się w Szwecji, pozostawia w sercu pewnego rodzaju nutkę nostalgii za zamierzchłymi czasami. Szwecja swoimi widokami działa na wyobraźnię i pozwala wręcz dotknąć historii tego państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *