Czechy

Oficjalna nazwa: Czechy, Republika Czeska
Oryginalna nazwa: Česká republika
Stolica: Praga
Ludność: 10 532 770
Powierzchnia: 78 866 km²
Język: czeski
Waluta: 1 korona czeska (Kc) = 100 halerzy
Największe miasta: Praga, Brno, Ostrawa, Pilzno, Liberec, Ołomuniec, Uście nad Łabą, Hradec Králové, Czeskie Budziejowice, Pardubice


Mapa Czech
Czechy mapa

Czechy bardzo często niesłusznie kojarzą się jedynie z Pragą. Jednak w kraju naszych sąsiadów zobaczyć można wiele, i to nie tylko zabytki architektury czy kultury. Czechy to także doskonała propozycja dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu i to zarówno zimą, jak i latem. W ziemie przyciągają doskonałe trasy narciarskie, latem- rozwinięta infrastruktura dla pieszych i rowerowych wypraw. Kraj ten warto odwiedzić także dlatego, że, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, historie Polski i Czech przeplatały się często.
Ponieważ do Czech daleko nie mamy, pojawia się wiele ofert krótkich, na przykład trzydniowych wycieczek do naszych sąsiadów. W praktyce są to prawie wyłącznie wycieczki do Pragi, co, choć samo w sobie atrakcyjne, trochę jednak zawęża możliwości poznania Czech i ich bogactwa kulturowego i przyrodniczego. Samo zwiedzanie Pragi często przypomina wycieczki, jakie odbywają się w wielu polskich miastach, gdzie przewodnik jedynie szybko opowiada historię danego miejsca i nie ma czasu na nawiązanie jakiejkolwiek bardziej osobistej relacji z ludźmi i miejscami.

Warunki naturalne.

Czechy są krajem wyżynno-górskim, choć góry są raczej niewysokie, najwyższe z nich to Sudety ze Śnieżką o wysokości tysiąca sześciuset metrów z okładem. Pomiędzy górami znajduje się także zapadlisko, w którym przepływa rzeka Łaba oraz kilka mniejszych rzek należących do trzech różnych zlewisk. Ponieważ wzniesienia nie są wysokie, na terenie Czech słabo widoczny jest pionowy układ roślinności górskiej, ale tam, gdzie występuje, jest pieczołowicie pielęgnowany i chroniony.

Wspólna historia.

Historia Polski i Czech przeplata się niejednokrotnie i nie zawsze jest to opowieść o przyjaźni dwóch słowiańskich narodów, aby tylko wspomnieć fałszywe grosze, jakie zalewały masowo Królestwo Polskie przez kilkaset lat i znacznie bliższe nam historycznie stłumienie ruchów wyzwoleńczych w Czechosłowacji. Mimo tego w obu kulturach znaleźć można wiele wspólnych akcentów. Być może z tego wynika stosunek Czechów do Polaków: bardzo otwarci, pomocni i zawsze uśmiechnięciu ludzie, od których moglibyśmy uczyć się bardziej pogodnego podejścia do wielu spraw. Dziś tez łączy nas wiele wspólnych projektów i to zarówno na szczeblu niższym, jak i ogólnonarodowym.

Czego możemy się nauczyć od Czechów?.

Czechy, choć są naszym sąsiadem od zawsze, mają swój klimat tak bardzo różny od naszego podejścia do różnych spraw. Przede wszystkim możemy się od Czechów nauczyć codziennej radości i patrząc na nich pozbyć się choć odrobiny malkontenctwa, które jest naszą narodową wadą. Jedną z charakterystycznych rzeczy, jakich nie sposób zauważyć w Czechach to nienaganny porządek. I nie ma znaczenia, czy w centrum miasta, czy poza nim- wszędzie jest czysto, świeżo i jakby każde miejsce wprost czekało na gości. W restauracjach często dostaniemy specjalne papierki na gumę do żucia, a co krok ustawione są pojemniki na śmiecie, a na osoby, które nie potrafią z nich korzystać, spadają wysokie mandaty. Nawet najkrótszy pobyt w Czechach to doskonała okazja, żeby zakochać się w pięknie przyrody i Złotej Uliczce. Nie ma znaczenia, czy jedzie się tam samemu czy też bierze udział w jakiejś zorganizowanej wycieczce, bo Czechy to kraj dla każdego, bez względu na osobiste preferencje i upodobania. Problemem może być jedynie niewystarczająca ilość czasu na zwiedzenie wszystkich ciekawych miejsc, zwłaszcza, jeśli zaczynamy od Pragi- jest to miasto, w którym przyjeżdżając wiele razy, zawsze znajduje się coś nowego, ciekawego i pięknego i w którym możemy zakochać się za każdym razem od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *