Dolina rzeki Prądnik znajduje się na obszarze przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego. Położona w Małopolsce, nieopodal Krakowa, na Wyżynie Olkuskiej stanowiącej część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Liczy około 2146 ha, od źródeł w okolicach Sułoszowej, przez całą długość Parku w tym Ojców i Prądnik Korzkiewski.
Zbudowana jest głównie ze skał wapiennych z okresu górnej jury i kredy, poznaczonych licznymi jaskiniami (ok. 300), wąwozami, jarami, bramami skalnymi, iglicami i białymi ostańcami o fantastycznych kształtach.
Dolina powstała na skutek erozji płynącej jej dnem Prądnika, żłobiącego rozległe tarasy na zboczach. W Pieskowej Skale znajdują się na wysokości 12 i 40 m nad dnem doliny, w Ojcowie nawet 80 m. Na tarasach wznoszą się Zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale.
Największymi atrakcjami parku są przepiękne widok, dziewicza przyroda i źródła krystalicznie czystej wody, tryskające z wapiennych skał. Dolina Prądnika nie bez powodów uważana jest za najładniejszą dolinę całej Jury.
Zachowały się tutaj ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk z czasów formowania się państwa polskiego - Gród na Górze Okopy, Ogrojec, grodziska w Sułoszowej i Grodzisku Skale.
W XIV w. w Pieskowej Skale Kazimierz Wielki wybudował zamek, stanowiący element łańcucha orlich gniazd, broniących granic kraju przed napaściami z czeskiego wówczas Śląska. Zamek składał się z górnej i dolnej części, niezachowana część górna została wzniesiona na niedostępnej skale zwanej Dorotką.
W latach 1377-1608 był siedzibą możnego rodu małopolskiego, Szafrańców. Zdemoralizowani rycerze należący do tego świetnej skądinąd rodziny, używali zamku do napaści na kupców zdążających do Krakowa doliną Prądnika. W 1484 r. Krzysztof Szafraniec został za to ścięty na wawelskim dziedzińcu
W latach 1542-1589 gotycka twierdza została przekształcona zgodnie z ówczesną modą w renesansową rezydencję. Zniszczenia rozpoczęły się już w czasach potopu szwedzkiego i postępowały w następnych wiekach. Skarb Państwa przejął budowlę dopiero po II wojnie światowej i po generalnej renowacji w latach 1950-1963 zamek stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
Również zamek w Ojcowie był warownią wzniesioną w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Do naszych czasów przetrwała ośmioboczna wieża, brama wjazdowa i mury obwodowe. W odnowionej wieży zorganizowano ekspozycję poświęconą historii zamku.
Niezwykłą atrakcją okolicy jest także Jaskinia Ciemna (największa na Jurze) z jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Znaleziono tutaj ślady osadnictwa sprzed 125 tys. lat. Pierwsze obozowisko zostało założone u wejścia do jaskini.
Do najbardziej malowniczych skał Doliny należą Maczuga Herkulesa, Skały Wenryhory, Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Rękawica, Łaskawiec i Brama Krakowska.