Narodowy Park Słowacki Raj rozciąga się na południe od Nowej Wsi Spiskiej, w północnej części masywu Rudaw Słowackich. Razem z Płaskowyżem Murańskim stanowi część Płaskowyżu Spisko – Gemerskiego. Obejmuje 20 km gęstego, aromatycznego lasu sosnowego, poprzecinanego labiryntem krasowych jarów, dolin i jaskiń. Pierwotnie płaski, jednolity płaskowyż został urozmaicony dzięki erozyjnej działalności płynących nim potoków. W środkowej i dolnych partiach doliny wyżłobiły wąskie, kręte wąwozy o prawie pionowych ścianach zwanych po słowacku roklinami z licznymi progami skalnymi, wodospadami i marmitami (rodzajem gładkich studzien wyżłobionych w skale).
Teren objęty jest ścisłą kontrolą jako miejsce wydzielenia 18 chronionych rezerwatów przyrody. Zwiedzanie ułatwiają liczne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne, piesze i rowerowe połączone drewnianymi kładkami, mostkami i drabinami. Niezwykłych przeżyć dostarcza trasa biegnąca przełomem Hornadu, gdzie najwęższe odcinki trzeba pokonać ciągiem metalowych półek, umocowanych w litej skale ponad bystrym nurtem rzeki.
W centrum Parku położona jest polana Klastorisko z ruinami klasztoru kamedułów z XIII w. i schroniskiem turystycznym. W średniowieczu miejscowa ludność chroniła się tutaj przed najazdami tatarskimi. Z pobliskiej Dedinky prowadzi krzesełkowa kolejka linowa na płaskowyż Geravy.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO została odkryta przez speleologów w 1870 r. i odtąd stała się centrum obserwacji zmian klimatycznych. Do roku 1946 turyści mogli tu jeździć na łyżwach przez wszystkie sezony. Jaskinia zbudowana jest z jasnych wapieni ze środkowego triasu i ogromnej warstwy lodu nagromadzonej pod kamiennym stropem, tworzącego przepiękne kolumnady i nacieki.
Park obfituje w wodospady, z których kilka nosi miano najpiękniejszych na Słowacji. Najdłuższy Zavojovy wodospad w dolinie Sokolina ma 65 m wysokości, najkrótszy około 10 m.
Wioska Dedinki jest ośrodkiem sportów wodnych i zimowych, narciarze znajdą świetne warunki także w miejscowościach Mlynky, Biele Vody, Strarena – Dobsinska Ladova jaskyna, Vernar i Cingov – Durkovec. W Mlynkach znajduje się sześć wyciągów narciarskich, w tym dwa dla dzieci, stoki o różnym stopniu trudności i baza noclegowa.
W leżącej na obrzeżu parku Spiskiej Nowej Wsi oprócz bazy noclegowej znajdziemy wiele ciekawych zabytków, między innymi kościół Wniebowzięcia NMP z XIV w, zwieńczony najwyższą na Słowacji wieżą, mierzącą 87 m, gotycki Dom Prowincjonalny z XV w., zbór ewangelicki z XVIII w., klasycystyczny ratusz z początku XIX w. i prześliczną, neorenesansową redutę z przełomu XIX i XX w. Niedaleko stąd do Spiskiego Zamku, jednej z największych tego typu budowli w środkowej Europie. Budowę ogromnej twierdzy na trawertynowym wzgórzu rozpoczęto na początku XII w. W 1993 r. kompleks obejmujący w sumie 4 ha został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.