Słowacja Bratysława

Bratysława, największe miasto Słowacji ma nietypowe położenie jak na stolicę – graniczy z dwoma państwami, od południa z Węgrami a od zachodu z Austrią. Skupia ośrodki życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego kraju, mieszczą się tutaj najważniejsze instytucje rządowe i międzynarodowe.
Lista zabytków najwyższej klasy którymi może się pochwalić miasto jest długa i imponująca. Otwiera ją górujący nad okolicą, widoczny ze znacznej odległości Zamek Bratysławski zawieszony na granitowej skale ponad lustrem Dunaju. Jego historia sięga daleko w starożytność, kiedy tereny te zamieszkiwali Celtowie a następnie Rzymianie. W X w. powstał kamienny zamek, rozbudowany w warowną fortecę w XV w. Następnie został przebudowany w stylu renesansowym a w XVII w. barokowym. Obecnie mieści muzeum.

W dzielnicy Devin, u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Devin. Pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z IX w. ale prawdopodobnie jego metryka jest starsza. W XVI w. należał do możnej rodziny Batorych. Podczas prac wykopaliskowych odkryto tu wczesnochrześcijańską świątynię i liczne przedmioty religijne. Część zamku została udostępniona dla zwiedzających, można także oglądnąć przedmioty wydobyte przez archeologów.

Najważniejszą świątynią miasta jest wspaniała gotycka katedra św. Marcina z przełomu XIII i XIV w. Wysoka na 85 m wieża stanowiła w przeszłości część średniowiecznych murów miejskich. Przez 300 lat była kościołem w którym koronowali się królowie węgierscy. Warto zwiedzić także kościół franciszkański pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego z 1297 r., barokowy kościół Trynitarzy wzniesiony w latach 1717-1727 (wzorowany na wiedeńskim kościele św. Piotra) oraz bardzo oryginalny, secesyjny kościół św. Elżbiety na Starym Mieście. Ufundował go cesarz Franciszek Józef I aby uczcić swoją tragicznie zmarłą żonę, Elżbietę czyli słynną Sissi.

Na Starym Mieście można także podziwiać wybudowany pod koniec XV w. gotycki ratusz, jego wieża powstała prawdopodobnie jeszcze w XIV w. W 1559 r. został przebudowany w stylu renesansowym. Dalej średniowieczny rynek ze starą studnią i zabytkowymi kamieniczkami. Z murów miejskich do naszych czasów przetrwała jedynie XVII-wieczna, barokowa Brama Michalska.

Uniwersytet Bratysławski założył w 1465 r. król Węgier Maciej Korwin. Powstał w budynkach należących do bogatego mieszczanina Gmaitla, po jego śmierci przeszły wraz z wyposażeniem na własność króla, który postanowił przekazać je uczelni. Uczyli tutaj między innymi profesorowie z Krakowa.

Warto zobaczyć także klasycystyczny pałac prymasowski z 1781 r., letni pałac arcybiskupi w stylu barokowym, Pałac Grassakovicha i eklektyczny Teatr Narodowy z 1886 r. Znakomite zbiory posiada między innymi Słowacka Galeria Narodowa, Słowackie Muzeum Narodowe, Galeria Miasta Bratysławy i inne liczne w mieście muzea.

Słowacaj - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Słowacaj

Galeria
Słowacaj
Hotele
Słowacaj

Kuchnia
Słowacaj

Słowacaj
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Słowacaj Pogoda
Słowacaj
Słowacaj
Poradnik
Słowacaj
Warto
zobaczyć
Słowacaj
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Niemcy Monachium Rumunia Sybin Ukraina Kamieniec Podolski Grecja Sounion Austria Wiedeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.