Bratysława, największe miasto Słowacji ma nietypowe położenie jak na stolicę – graniczy z dwoma państwami, od południa z Węgrami a od zachodu z Austrią. Skupia ośrodki życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego kraju, mieszczą się tutaj najważniejsze instytucje rządowe i międzynarodowe.
Lista zabytków najwyższej klasy którymi może się pochwalić miasto jest długa i imponująca. Otwiera ją górujący nad okolicą, widoczny ze znacznej odległości Zamek Bratysławski zawieszony na granitowej skale ponad lustrem Dunaju. Jego historia sięga daleko w starożytność, kiedy tereny te zamieszkiwali Celtowie a następnie Rzymianie. W X w. powstał kamienny zamek, rozbudowany w warowną fortecę w XV w. Następnie został przebudowany w stylu renesansowym a w XVII w. barokowym. Obecnie mieści muzeum.
W dzielnicy Devin, u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Devin. Pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z IX w. ale prawdopodobnie jego metryka jest starsza. W XVI w. należał do możnej rodziny Batorych. Podczas prac wykopaliskowych odkryto tu wczesnochrześcijańską świątynię i liczne przedmioty religijne. Część zamku została udostępniona dla zwiedzających, można także oglądnąć przedmioty wydobyte przez archeologów.
Najważniejszą świątynią miasta jest wspaniała gotycka katedra św. Marcina z przełomu XIII i XIV w. Wysoka na 85 m wieża stanowiła w przeszłości część średniowiecznych murów miejskich. Przez 300 lat była kościołem w którym koronowali się królowie węgierscy. Warto zwiedzić także kościół franciszkański pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego z 1297 r., barokowy kościół Trynitarzy wzniesiony w latach 1717-1727 (wzorowany na wiedeńskim kościele św. Piotra) oraz bardzo oryginalny, secesyjny kościół św. Elżbiety na Starym Mieście. Ufundował go cesarz Franciszek Józef I aby uczcić swoją tragicznie zmarłą żonę, Elżbietę czyli słynną Sissi.
Na Starym Mieście można także podziwiać wybudowany pod koniec XV w. gotycki ratusz, jego wieża powstała prawdopodobnie jeszcze w XIV w. W 1559 r. został przebudowany w stylu renesansowym. Dalej średniowieczny rynek ze starą studnią i zabytkowymi kamieniczkami. Z murów miejskich do naszych czasów przetrwała jedynie XVII-wieczna, barokowa Brama Michalska.
Uniwersytet Bratysławski założył w 1465 r. król Węgier Maciej Korwin. Powstał w budynkach należących do bogatego mieszczanina Gmaitla, po jego śmierci przeszły wraz z wyposażeniem na własność króla, który postanowił przekazać je uczelni. Uczyli tutaj między innymi profesorowie z Krakowa.
Warto zobaczyć także klasycystyczny pałac prymasowski z 1781 r., letni pałac arcybiskupi w stylu barokowym, Pałac Grassakovicha i eklektyczny Teatr Narodowy z 1886 r. Znakomite zbiory posiada między innymi Słowacka Galeria Narodowa, Słowackie Muzeum Narodowe, Galeria Miasta Bratysławy i inne liczne w mieście muzea.