[Not a valid template]Karak utożsamiany jest z biblijnym miastem Moabitów, Kir-Chareset. Ślady osadnictwa sięgają tutaj epoki żelaza.
W Księdze Królów i Księdze Amosa Kir-Chareset jest wymieniane jako miejsce przystanku Syryjczyków przed osiedleniem się w północnej Palestynie.
W starożytności rządzone było przez Nabatejczyków a potem Rzymian.
Najsłynniejszym zabytkiem jest potężna twierdza krzyżowców, wybudowana w 1142 r. przez Payena le Bouteillera, lennika Królestwa Jerozolimskiego, a z czasem władcy Transjordanii.
Zamek powstał na wzgórzu zwanym Petra Deserti czyli Skała Pustyni. Panował nad głównymi szlakami z Egiptu i Arabii zachodniej do Syrii oraz brodami na Jordanie.
w 1188 r. po 4 latach ciężkiego oblężenia i oczekiwania na posiłki z Europy, został zdobyty przez wojska Saladyna.
Rozbudowany pod koniec XIII w. przez memeluckiego sułtana Bajbarsa, stracił trzy wieże podczas trzęsienia ziemi. Potem zamek był wykorzystywany jako schronienie dla rebeliantów, miejsce spotkań rady plemiennej a w XIX w. jako więzienie.
Miasto powstawało stopniowo wokół twierdzy, dzisiaj dominuje tutaj XIX – wieczna zabudowa z czasów Imperium Osmańskiego. Mieszczą się tutaj hotele, miejsca noclegowe i liczne restauracje.