Litwa Auksztocki Park Narodowy

Auksztocki Park Narodowy jest parkiem narodowym rozciągającym w północno-wschodniej Litwie , około 100 km na północ od Wilna . Założona w 1974 roku, jest najstarszym z pięciu parków narodowych na Litwie.

Początkowo nosił nazwę Litewskiej SRR Parku Narodowego podkreślić, że był to pierwszy taki park w republice. W 1991 roku, cztery inne parki powstały i zostały przemianowane po etnograficznych regionów Litwy . Park został przemianowany po Auksztocki.

Park zajmuje obszar 405.7 km ². Ignalina dzielnicy gminy kontroluje około 50% powierzchni. Utena i Święciany gmin powiatu kontrola 25%. Obszary ściśle chronione zajmują 2,1%. Można wejść do tego terytorium, wyłącznie z towarzyszącym pracownik parku. Ponad 70 procent jej terytorium jest objęta lasu. 80 procent lasów jest sosna stoi, niektóre osiągnięcia 200 lat.

Sześćdziesiąt cztery gatunki roślin, osiem gatunków grzybów, i 48 gatunków ptaków, które znajdują się w parku znajdują się w Czerwonej Księdze Litwy. Park słynie z różnorodności biologicznej – 59% wszystkich gatunków roślin na Litwie można znaleźć w parku, który obejmuje mniej niż 1% terytorium Litwy.

Na terenie parku narodowego istnieje 116 wiosek, w których mieszka około 2300 mieszkańców. Pierwsze wsie datuje się na wczesny XIV wiek (Wilno, stolica Litwy wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1323 roku). Najbardziej znaną z wiosek jest Palūšė gdzie znajduje się jednocześnie administracja parku.

W mieście znajduje się również kościół zbudowany w 1750 roku. Kościół uważany jest za najstarszy, drewniany kościół na Litwie. Stripeikiai to najstarsza wieś ​​w parku, w której znajduje się muzeum pszczelnictwa. Na terenie parku znajduje się wiele malowniczych wsi, które zachwycą każdego, zagranicznego turystę.

Litwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Litwa

Galeria
Litwa
Hotele
Litwa

Kuchnia
Litwa

Litwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Litwa Pogoda
Litwa
Litwa
Poradnik
Litwa
Warto
zobaczyć
Litwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur galeria Malediwy Galeria Kenia Galeria Dominikana galeria Tajlandia galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *