Niewielka miejscowość Bran położona jest w centralnej Rumunii w okręgu Braszów. Walory turystyczne podnosi malownicze usytuowanie w południowo-wschodnim kącie Siedmiogrodu pomiędzy potężnymi masywami Karpat Południowych – Bucegi i Piatra Craiului ze wzniesieniami sięgającymi ponad 2000 m n.p.m. Bran dzieli od stolicy okręgu, Braszowa, około 30 km.
Najważniejszym obiektem miejscowości jest średniowieczny zamek wzniesiony w XIV w. przez panujących w Transylwanii królów węgierskich. Wzniesiony na granicy z niezależną Wołoszczyzną, był ważnym punktem strategicznym. Od 1920 r. został zaadaptowany na letnią rezydencję królowej Rumunii Marii Aleksandry Wiktorii Sachsen-Coburg-Gotha, wnuczki brytyjskiej królowej Wiktorii. Po II wojnie przejęty przez komunistów został zwrócony Habsburgom w 2006 r. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne.
Pierwszą, drewnianą twierdzę na mierzącej 60 m wysokości skale, wybudowali tutaj Krzyżacy ok. 1212 r. Rycerze sprawowali dzięki niej kontrolę nad szlakiem między Transylwanią a Wołoszczyzną. Zniszczony w 1370 r. przez najazd turecki został odbudowany przez Sasów z Braszowa z kamienia i cegły w stylu gotyckim. Zamkiem i jego dobrami zarządzał hospodar siedmiogrodzki, mianowany przez króla węgierskiego. W 1619 r. zamek spłonął i został ponownie odbudowany, tym razem z rozkazu księcia siedmiogrodzkiego Gabora Bethlena. Wówczas ozdobiono go attyką o wyraźnych nawiązaniach do sztuki polskiej. Pod koniec XVII w. po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem twierdza przeszła w ręce Habsburgów. Zamek stracił swoje handlowe znaczenie w XIX w. kiedy granica pomiędzy Transylwania i sąsiednią Wołoszczyzną została przesunięta w jeszcze wyższe partie gór.
W latach 30-tych XX w. czeski architekt Karel Liman przebudował twierdzę na letnią rezydencję królowej Marii. Skład artylerii zamieniono w kaplicę, pomieszczenia garnizonu we wspaniałe apartamenty królewskie. Królowa urządziła je w stylu niemieckiego i włoskiego renesansu z wpływami sztuki lokalnej. W studni zamkowej zainstalowano windę, która zwoziła pasażerów 60 m pod ziemię do tunelu biegnącego do parku w dolinie.
Dzięki znanej powieści grozy Brama Stokera obecnie zamek uchodzi za dawną siedzibę wampira Draculi, którego pierwowzorem był znany z okrucieństwa Vlad Palownik zwany Draculą, hospodar wołoski w latach 1448-76. Vlad nigdy tu jednak nie mieszkał, jego siedzibą był Zamek Poenari, w Branie prawdopodobnie spędził kilka dni jako więzień.