Egipt Hurghada

[Not a valid template]Jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych, zwany jest Riwierą Morza Czerwonego.

Hurgada to miasto na wybrzeżu morskim, należące administracyjnie do jednej z prowincji gubernatorskich (muhafaza) zwanej Al-Bahr al-Ahmar, będąc równocześnie jej stolicą. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, pomiędzy Nilem a Morzem Czerwonym.

Nazwa Hurgada pochodzi od uroczo, na liliowo kwitnącego krzewu, którego łacińska nazwa brzmi Nitraria retusa. Mieszkańcy pustyni, Beduini, wyrabiają z jego nasion niezwykle orzeźwiający napój.

Miasto leży 500 km na południowy wschód od stolicy kraju, Kairu. Powstało nad Zatoką Sueską z osady poszukiwaczy ropy naftowej, założonej przez Brytyjczyków na początku XX wieku. Od 1930 r. zaczęto budować mieszkania i infrastrukturę dla pracowników Narodowego Instytutu Oceanografii i Rybołówstwa, badających znajdującą się w pobliżu rafę koralową. Do dziś uważanej za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Jako wielki międzynarodowy ośrodek turystyczny zaczęła się rozwijać po zmianach w polityce zagranicznej, które zaowocowały zerwaniem stosunków z ZSRR i nawiązaniem współpracy z USA. Oznaczało to zakończenie trwającej od 1973 r. wojny z Izraelem i podpisanie pokoju w Camp David w 1980 r. Umożliwiło to napływ do miasta arabskich i zagranicznych inwestorów.

Obecnie Hurghada liczy około 161 tys. mieszkańców z czego kilkanaście tysięcy stanowią cudzoziemcy. Posiada nowoczesny dworzec autobusowy i międzynarodowy port lotniczy, obsługujący około 6 mln pasażerów rocznie, lądują tu samoloty z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania i innych miast Polski. Lotnisko i dworzec znajdują się na terenie dzielnicy Dahar, zwanej też Downtown, która jest najstarszą częścią miasta (znajdziemy tu także największy bazar).

Sakkala jest dzielnica hoteli, które zajmują jej południową część, uznawana za centrum miasta. Najnowsza część to Village Road z nowoczesnymi sklepami, restauracjami i hotelami.

[Not a valid template]Do jednych z najciekawszych budowli Hurgady należy hotel Alf Leila Wa Leila którego wygląd przywodzi na myśl baśnie z „Tysiąca i jednej nocy”. Każdego wieczoru można tu posłuchać historii z życia i tradycji Egiptu i oglądnąć przedstawienie opowiadające o dawnym życiu Egipcjan.

Mniej więcej 25 km od centrum Hurgady wybudowano luksusowe miasteczko hotelowe El-Gouna, będące własnością prywatną. Zajmuje kilka wysp na morzu, rozdzielonych kanałami.

Jedna odpowiedź na „Egipt Hurghada

  1. Pingback: Egipt znów liderem - Państwa Świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *