[Not a valid template]Obowiązującą walutą na Kubie jest peso kubańskie (peso nacional) CUP 1 peso = 100 centavos, jednak turyści mogą posługiwać się peso wymienialnym (peso convertible) CUC 1 peso = 100 centavos.1 CUC to około 24 CUP. Obecny kurs 1 euro około 1,27 CUC.
Na Kubie nie można płacić w USD, najlepiej jest więc zabrać ze sobą euro – wymiana tej waluty zwolniona jest z podatku. Natomiast wymieniając USD trzeba zapłacić 10 proc. podatek.
Nie akceptowane są karty kredytowe oraz czeki podróżne wydane przez banki amerykańskie lub banki z kapitałem amerykańskim. Warto więc dokładnie sprawdzić przed wylotem, czy będzie się można posługiwać kartami kredytowymi przyznanymi w Polsce.
Sieć bankomatów na Kubie właściwie nie istnieje. Pieniądze z karty kredytowej można pobrać w jednym z trzech banków Banco Nacional de Cuba (Banco Credito y Comercio), Banco Financiero Internacional, Caja de Ahorros. Ich placówki znajdują się w każdym większym mieście.
Ceny na Kubie są stosunkowo wysokie. Średnio nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce.
Turyści mogą płacić w CUP jedynie w sklepach kubańskich i na bazarach. W praktyce dokonywanie zakupów w innych sklepach niż dewizowe jest niemożliwe. Sklepy nie dość, że trudne do znalezienia dla turysty to dodatkowo właściwie nic w nich nie ma – większość produktów na Kubie dostępna jest wyłącznie na kartki.
Trzeba pamiętać, że Kubańczycy zarabiają około 25 – 30 euro miesięcznie. Korzystne dla turystów jest więc kupowanie od lokalnych sprzedawców, a także jedzenie w typowo kubańskich restauracjach, w których płaci się w CUP. Poza ceną, kolejną zaletą jest poznanie prawdziwej kubańskiej kuchni. Kupując towary lub usługi bezpośrednio od Kubańczyków warto się targować. Ceny bowiem są zawsze zawyżane i można je zbić o ponad 25 proc.
Warto też pamiętać, że często ceny podawane są w USD. Oznacza to, że za towar trzeba zapłacić w CUC – podana cena właśnie dotyczy peso wymienialnego. Płacą w CUC powinno się mieć odliczone pieniądze, Kubańczycy często twierdzą, że nie mają jak wydać reszty, bywa także, że ceny zawyżają do pełnych kwot.
Sklepy dewizowe znajdują się na terenie wszystkich kurortów. Najczęściej są to sieci sklepów Plaza America.
Przyjeżdżając na Kubę warto zabrać ze sobą najprostsze długopisy, batoniki i inne słodycze. Kubańczycy są takich rzeczy praktycznie pozbawieni i bardzo się ucieszą z drobnych upominków. Szczególnie w rejonach wiejskich, gdzie turystów przyjeżdża niewielu.
Turyści mogą zatrzymywać się w kwaterach prywatnych – casas particulares, które są znacznie tańsze od hoteli. Jednak muszą to być kwatery tzw. licencjonowane. Łatwo jest je rozpoznać po niebieskich znaczkach na drzwiach i napisie Arrendador Divisa. Właściciele tych kwater najczęściej czekają na turystów na dworcach autobusowych, by zaoferować swoje usługi.
Co warto kupić?
Przede wszystkim cygara. Co prawda ich cena jest stosunkowo wysoka, ale i tak dużo niższa niż w Europie. Pudełko cygar w przyfabrycznym sklepie – bo tam najlepiej jest je kupować – kosztuje 180 – 200 CUC. Ale już cygara Cohiba, które są uznawane za najlepsze na świecie kosztują 450 CUC za pudełko. Warte są jednak swojej ceny. Cygara można także kupować pojedynczo. Można je również kupić na czarnym rynku.
Często wystarczy chwilę pospacerować pod fabryką, by podszedł Kubańczyk z ofertą sprzedaży – najczęściej za pudełko trzeba zapłacić 25 – 30 CUC. Istnieje jednak spore ryzyko, że towar nie jest najlepszej jakości. Poza tym trzeba pamiętać, że bez dowodu zakupu wywieźć można jedynie 50 sztuk cygar.
Kolejnym żelaznym punktem do zakupu na liście turystów jest kubański rum. Można go kupić zarówno w sklepach kubańskich, jak i dewizowych. Oczywiście w tych ostatnich wybór jest znacznie większy, ale i ceny także są wyższe.
Warto także kupić instrumenty muzyczne, których na Kubie jest ogromny wybór, obrazy, drewniane figurki, pięknie wyplatane koszyki, lokalną biżuterię – wyroby te często są sprzedawane za niewielkie pieniądze na publicznych plażach i ulicach.
Przykładowe ceny:
posiłek w restauracji – 10 CUC
obiad w kubańskiej restauracji – 2- 25 CUP
kanapka na ulicy – 5-8 CUP
woda mineralna – 1 CUC
piwo – 2-2,50 CUC
nocleg w hostelu – 100 CUC
mojito – 1,50 – 3 CUC
chleb – 3,50 CUP
kolacja dla 2 osób (bardzo obfita) – 5 CUC
obiad w niezłej restauracji – 6-10 CUC
cygara – 30 – 50 CUC
pokój w prywatnej kwaterze – 15 – 20 CUC
obiad w prywatnej kwaterze – 4 – 8 CUC
śniadanie w prywatnej kwaterze – 1 – 2 CUC
dostęp do internetu w hotelach – 6 CUC/ha
rum – 50 – 70 CUP, 5-6 CUC
wstęp do muzeów – 5 CUC
bilet na miejski autobus – 0,20 CUP
cygara – 180 – 200 CUC
cygara cohiba – 450 CUC
zwiedzanie fabryki cygar – 5 CUC
połączenie telefoniczne z Polską – 4,20/min CUC
wypożyczenie samochodu – 40 CUC
taksówka – 10 CUC na dzień – trzeba się targować