Walutą w kraju jest Rupia indonezyjska (IDR).
10 000 IDR = 1,08 USD lub 3,21 PLN.
Najlepiej wymieniać pieniądze na lotnisku w Jakarcie, punktów wymiany oraz bankomatów jest w kraju dużo, pieniądze można zamienić także w hotelach. Banki są przeważnie czynne od 9 00 do 18 00, a kantory do 20 00. Bankomaty oznaczone są skrótem ATM.
Jak w wielu krajach żyjących z turystyki, istnieją tutaj dwa cenniki, pierwszy dla mieszkańców, drugi dla turystów. Na szczęście oba są stosunkowo tanie z punktu widzenia przyjeżdżających.
W marketach, na ryneczkach i straganach należy się mocno targować a możemy uzyskać nawet niewielką część ceny. Targowanie się należy do przyjętego rytuału.
Zakupy dobrze robić na bazarach i targowiskach. Stosunkowo tanio jest także w dużych centrach handlowych i marketach. Największy wybór pamiątek znajdziemy na bazarach, na przykład oryginalne wyroby rękodzieła artystycznego, tkaniny i meble w bardzo atrakcyjnych cenach. W marketach takich jak Krishna znajdziemy drobne upominki jak maski i sarongi.
Z Indonezji można przywieźć bardzo tanie i świetne jakościowo kosmetyki, produkowane na bazie naturalnych olejków. Także ceny ubrań i butów są niskie. U szewca buty na zamówienie można uszyć za ok. 20-30 zł.
Wszędzie obecne są podróbki znanych towarów - torby, portfele, okulary przeciwsłoneczne.
Na wyspie Bali, zwanej rajem kupujących, towary są przywożone z całego kraju. Będą to współczesne lub tradycyjne rzeźby z drewna, filigranowe broszki, obrazy z Ubud, cienkie sukienki z batiku albo przepięknie zdobione narzuty.
Przykładowe ceny:
1,5l wody mineralnej - 3000 IDR
0,3 coca cola - 5000 IDR
chleb, drożdżówka - 6000 IDR
sok ze świeżych owoców - 5000 IDR
piwo - 9000 IDR
1l miejscowej whisky - 20 000 IDR
0,7 Smirnoff - 45 000 IDR
obiad w restauracji - 10 000 IDR