Chiny Ceny i zakupy

Oficjalną walutą w Chinach są Jeny (Y,Y/RMB/L), 1 jen = 10 jiao, których jak na razie nie można kupić w polskich kantorach.
Należy zaopatrzyć się w EURO albo USD i wymienić w placówkach „Bank of China” lub hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy, u przypadkowych sprzedawców, jest prawnie zabroniona, ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo że otrzymamy fałszywe banknoty.
Nie wszystkie karty płatnicze są akceptowane przez terminale i bankomaty, najmniej problemów przysparza wypukła karta Visa, gorzej będzie z płaskimi Maestro, Visa Elektron i innymi. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez krajowe banki.
Karty płatnicze są przyjmowane w hotelach przynajmniej średniej klasy, w większych sklepach i supermarketach.
Na południu Chin, w prowincjach Kanton i Shenzhen zdarzały się fałszywe banknoty wydawane przez bankomaty – należy o takich przypadkach natychmiast poinformować miejscową policję.
W Chinach kupimy ogromny asortyment ubrań od tradycyjnych, jedwabnych strojów po sportowe, świetnie podrabiające światowe marki.
Turyści chętnie kupują obrazy misternie malowane na jedwabiu oraz unikalną chińską kaligrafię na tym szlachetnym materiale lub bibule. Często kupowana jest biała broń, np. miecze, przepiękne przedmioty z jadeitu i emalii, zioła i leki homeopatyczne.
W Tybecie można znaleźć oryginalne tanki, obrazki o tematyce buddyjskiej, malowane na tkaninach lub papierze.
Także naturalne perły, jedwab, pałeczki, wspaniałą porcelanę, pamiątki, książki i płyty DVD. Ogromny wybór wszelkich towarów znajdziemy na Jedwabnych Bazarach w Pekinie, w dzielnicy Xiushui Jie, bazarze Yashow w dzielnicy Sanlitun i wielu innych.
Na zakupy w ogromnych centrach handlowych zabieramy wygodne buty i rezerwujemy dużo czasu, czeka nas mnóstwo pokus i interesujących przystanków.
Natomiast Sklepy Przyjaźni (Friendship Stores) dają gwarancję oryginalności, autentyczności i rzetelności wykonania i chociaż pamiątki są tutaj droższe, nie musimy obawiać się podróbek.
Z wyjątkiem supermarketów, państwowych firm i restauracji, praktycznie wszędzie możemy się targować. Ceny, zwłaszcza dla turystów, są początkowo bardzo wysokie. Możemy zacząć negocjacje nawet od ¼ początkowej ceny.
W Pekinie poza klasycznymi targowiskami i wielkimi centrami handlowymi, w północno-zachodniej części znajdziemy wiele miejsc, w których znajdziemy antyki i oryginalne wyroby.
Ceny wszystkich produktów są niższe od polskich średnio o 50%, szczególnie opłacalny jest zakup dobrej jakości sprzętu elektronicznego. Antyków, które nie posiadają czerwonej pieczątki, przybitej przez władze chińskie nie kupujemy, ponieważ nie można ich wywieźć z kraju.
Taksówki są bardzo tanie, krótki dystans pokonamy za 4 zł, po pewnej odległości cena jest naliczana za każdy kilometr. Wsiadając, sprawdźmy czy kierowca włączył licznik i nie próbuje nas oszukać.

Chiny - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chiny

Galeria
Chiny
Hotele
Chiny

Kuchnia
Chiny

Chiny
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chiny Pogoda
Chiny
Chiny
Poradnik
Chiny
Warto
zobaczyć
Chiny
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Włochy kuchnia Maroko kuchnia Indonezja Kuchnia Malediwy Kuchnia Sri Lanka kuchnia

Jedna odpowiedź na „Chiny Ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *