[Not a valid template]Meksyk, to kraj kontrastów. Oprócz licznych ekskluzywnych butików, których pełno w dużych miastach i metropoliach. Miejscem, które koniecznie trzeba w Meksyku odwiedzić są liczne bazary (mercados) i stragany uliczne z piętrzącymi się egzotycznymi owocami, licznymi wyrobami rzemieślniczymi i charakterystycznym dla takich miejsc gwarem.
W sklepach ceny są stałe, jednak na straganach ulicznych i targach wręcz dobrze przyjęte jest targowanie się. Tym bardziej, że sprzedawcy mają tendencję do zawyżania cen. Warto zapytać sprzedawców „Cuanto es lo menos?” – „Na jaką obniżkę ceny mogę liczyć?”. Niemal zawsze uda się cenę obniżyć, przeważnie o około 25 proc, gdyż o tyle są one zazwyczaj zawyżane. Na ulicy lepiej płacić jest w peso, by nie dać się oszukać lokalnym sprzedawcom, którzy często zawyżają kurs dolara.
Ciekawostką, z którą można spotkać się na niewielkich bazarach jest język, którym posługują się sprzedawcy. Pomimo że językiem przyjętym w Meksyku jest hiszpański, starsi mieszkańcy, szczególnie pochodzących z terenów wiejskich często mówią w prastarym języku Majów.
Co warto kupić
Przede wszystkim wspaniałą meksykańską biżuterię i to zarówno wyroby ze srebra jak i zwykłe wyroby: naszyjniki, kolczyki, bransolety oferowane przez ulicznych sprzedawców. Warto także zwrócić uwagę na ceramikę z tradycyjnymi lub lokalnymi malowidłami. Piękne i niepowtarzalne są także wyroby tkackie. Kolorowe wiszące maty, obrusy, kolorowe koszule czy poncza.
Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także repliki starych figurek, sombrera, czyli tradycyjne meksykańskie kapelusze, a także stylizowane na stare fotografie.
Z Meksyku warto także przywieźć tequilę lub mezcal, czyli lokalną wódkę, które świetnie sprawdzają się jako upominek z wakacji.
Wyroby rzemieślnicze najlepiej jest kupować w niewielkich wioskach, prosto od wytwórców. Nie tylko ceny będą znacznie niższe od tych w ośrodkach turystycznych, czy miastach, ale także dzięki takim zakupom pozwolimy zarobić lokalnym rzemieślnikom. Techniki wytwarzania rękodzieła artystycznego są przeważnie tradycyjne i niezmienione przez stulecia, a sposoby ich wytwarzania są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Miłośnicy meksykańskiej kuchni mogą kupić praski do tortilli, suszone papryczki o różnym stopniu ostrości, tradycyjne przyprawy meksykańskie, których ogromny wybór można znaleźć na lokalnych targowiskach.
Całkowicie zakazany i bardzo restrykcyjnie przestrzegany jest wywóz z Meksyku przedmiotów z miejscowych wykopalisk. Warto o tym pamiętać dokonując zakupów.
Ceny
Obowiązującą walutą w Meksyku jest nowe peso meksykańskie (Mex$) = 100 centavos.
W miastach i dużych centrach turystycznych akceptowane są amerykańskie dolary, a także najpopularniejsze karty kredytowe: Visa i MasterCard, a w niektórych miejscach także American Express. Ceny podawane są przeważnie w dolarach amerykańskich. Kurs peso do dolara jest zmienny, ale wynosi on przeważnie około 10 nowych peso za 1$. Walutę można wymienić w kantorach, które są czynne do godz. 22.00 oraz w bankach otwartych do godz. 17.00.
Przykładowe ceny:
posiłek w restauracji 8-20 USD czyli 80-200 peso
woda mineralne 1,5 USD czyli 15 peso
piwo 1-3 USD czyli 10-30 peso
nocleg w hostelu od 4 USD czyli od 40 peso
świeży sok z owoców ok. 3 USD czyli 30 peso
bilet na metro ok. 4 peso
margarita 25 peso
tortilla -50 peso
pocztówka 10 peso