Meksyk ceny i zakupy

[Not a valid template]Meksyk, to kraj kontrastów. Oprócz licznych ekskluzywnych butików, których pełno w dużych miastach i metropoliach. Miejscem, które koniecznie trzeba w Meksyku odwiedzić są liczne bazary (mercados) i stragany uliczne z piętrzącymi się egzotycznymi owocami, licznymi wyrobami rzemieślniczymi i charakterystycznym dla takich miejsc gwarem.

W sklepach ceny są stałe, jednak na straganach ulicznych i targach wręcz dobrze przyjęte jest targowanie się. Tym bardziej, że sprzedawcy mają tendencję do zawyżania cen. Warto zapytać sprzedawców „Cuanto es lo menos?” – „Na jaką obniżkę ceny mogę liczyć?”. Niemal zawsze uda się cenę obniżyć, przeważnie o około 25 proc, gdyż o tyle są one zazwyczaj zawyżane. Na ulicy lepiej płacić jest w peso, by nie dać się oszukać lokalnym sprzedawcom, którzy często zawyżają kurs dolara.

Ciekawostką, z którą można spotkać się na niewielkich bazarach jest język, którym posługują się sprzedawcy. Pomimo że językiem przyjętym w Meksyku jest hiszpański, starsi mieszkańcy, szczególnie pochodzących z terenów wiejskich często mówią w prastarym języku Majów.

Co warto kupić

Przede wszystkim wspaniałą meksykańską biżuterię i to zarówno wyroby ze srebra jak i zwykłe wyroby: naszyjniki, kolczyki, bransolety oferowane przez ulicznych sprzedawców. Warto także zwrócić uwagę na ceramikę z tradycyjnymi lub lokalnymi malowidłami. Piękne i niepowtarzalne są także wyroby tkackie. Kolorowe wiszące maty, obrusy, kolorowe koszule czy poncza.

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także repliki starych figurek, sombrera, czyli tradycyjne meksykańskie kapelusze, a także stylizowane na stare fotografie.

Z Meksyku warto także przywieźć tequilę lub mezcal, czyli lokalną wódkę, które świetnie sprawdzają się jako upominek z wakacji.

Wyroby rzemieślnicze najlepiej jest kupować w niewielkich wioskach, prosto od wytwórców. Nie tylko ceny będą znacznie niższe od tych w ośrodkach turystycznych, czy miastach, ale także dzięki takim zakupom pozwolimy zarobić lokalnym rzemieślnikom. Techniki wytwarzania rękodzieła artystycznego są przeważnie tradycyjne i niezmienione przez stulecia, a sposoby ich wytwarzania są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Miłośnicy meksykańskiej kuchni mogą kupić praski do tortilli, suszone papryczki o różnym stopniu ostrości, tradycyjne przyprawy meksykańskie, których ogromny wybór można znaleźć na lokalnych targowiskach.
Całkowicie zakazany i bardzo restrykcyjnie przestrzegany jest wywóz z Meksyku przedmiotów z miejscowych wykopalisk. Warto o tym pamiętać dokonując zakupów.

Ceny

Obowiązującą walutą w Meksyku jest nowe peso meksykańskie (Mex$) = 100 centavos.
W miastach i dużych centrach turystycznych akceptowane są amerykańskie dolary, a także najpopularniejsze karty kredytowe: Visa i MasterCard, a w niektórych miejscach także American Express. Ceny podawane są przeważnie w dolarach amerykańskich. Kurs peso do dolara jest zmienny, ale wynosi on przeważnie około 10 nowych peso za 1$. Walutę można wymienić w kantorach, które są czynne do godz. 22.00 oraz w bankach otwartych do godz. 17.00.

Przykładowe ceny:

posiłek w restauracji 8-20 USD czyli 80-200 peso
woda mineralne 1,5 USD czyli 15 peso
piwo 1-3 USD czyli 10-30 peso
nocleg w hostelu od 4 USD czyli od 40 peso
świeży sok z owoców ok. 3 USD czyli 30 peso
bilet na metro ok. 4 peso
margarita 25 peso
tortilla -50 peso
pocztówka 10 peso

Meksyka - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Meksyka

Galeria
Meksyka
Hotele
Meksyka

Kuchnia
Meksyka

Meksyka
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Meksyka Pogoda
Meksyka
Meksyka
Poradnik
Meksyka
Warto
zobaczyć
Meksyka
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur galeria Malediwy Galeria Kenia Galeria Dominikana galeria Tajlandia galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *