Egipt El Gouna

[Not a valid template]El Gouna, zwana także Al-Dżuną

Luksusowe miasteczko turystyczne jest własnością prywatną, położoną nad Morzem Czerwonym na obszarze zwanym nie bez powodu Riwierą Morza Czerwonego.

Leży około 20 km od Hurgady, w miejscu gdzie piaszczyste plaże malowniczo opadają do ciepłego morza. Kurort wzorowany jest na Wenecji, wyspy rozdzielono kanałami z krystalicznie czystą wodą, a następnie połączono pajęczyną malowniczych mostów i mostków.

Twórcami projektu całego założenia są Gene Bates i Fred Couples, którzy umieścili tutaj luksusowe hotele, pola golfowe (18 dołków), kasyno (także szpital) oraz Klub Read Sea Zone oferujący kursy kitesurfingowe.

Znajduje się tutaj aż 14 hoteli, w tym większość 5-gwiazdkowych jak Sheraton Miramar Resort czy Steigenberger Golf Resort. Część z nich posiada własne kasyna.

Budowę sfinansowało trzech braci o nazwisku Sawiris, którzy posiadają miejscowość na własność o 1990 r. Podobny ośrodek budowany jest obecnie w pobliskiej Hurgadzie w Sahl Hasheesh w stronę Safagi. Będzie to prywatne miasteczko, w założeniu jeszcze bardziej luksusowe niż El Gouna.

Plaża w północnej części wyspy znakomicie nadaje się do wypoczynku z dziećmi, pas wody o głębokości 70 cm ciągnie się na kilkaset metrów w głąb morza. Są także atrakcje dla amatorów sportów wodnych, szkoły windsurfingu, baseny, bazy dla płetwonurków, przystanie żeglarskie.

Błękitne laguny wcinające się w złocisty piasek plaż nadają temu miejscu urokliwy i romantyczny charakter. Malownicze uliczki El Gouny posiadają przytulne restauracje i kawiarnie, w sklepach z pamiątkami i galeriach handlowych można kupić wszystko – od wyrobów miejscowych po ubrania marek światowych. W kawiarniach można wypić herbatę i zapalić fajkę wodną – tradycyjną atrakcję wschodu.

[Not a valid template]Jednak największą atrakcję okolicy stanowią znajdujące się nieopodal brzegu rafy koralowe, wspaniałe miejsce do nurkowania. Szczególnie można polecić bezludną, piaszczystą wyspę Zeituna znajdującą się w pobliżu El-Gouny, znane centrum turystyczne.

Na wybrzeżu panuje klimat zwrotnikowy suchy, co oznacza że słońce świeci przez cały rok. Nawet w najchłodniejszym miesiącu, lutym, temperatura powietrza i wody w morzu nie spada poniżej 20˚C a w najcieplejszym osiąga około 35˚C (28˚C woda). Tylko w zimie pogodę psuje bardzo silny, wiejący od morza wiatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *