Egipt Dahab

[Not a valid template]Dahab to miejscowość turystyczna u wybrzeży Zatoki Akaba, na półwyspie Synaj. Zamieszkuje ją zaledwie 1000 Beduinów i kilkuset cudzoziemców.

Położona jest na tak Zwanej Riwierze Morza Czerwonego, ok. 100 km na północ od centrum Szarm el-Szejk a główna atrakcją jest przepiękna rafa koralowa.

Miejscowość to właściwie kilka osad beduińskich – mniejsza Masbat i większe Asila oraz Maszraby. Nadal zachowały swój miejscowy, niepowtarzalny charakter z piaszczystą zatoką obrzeżoną kołyszącymi się palmami i żółto-szkarłatnymi górami na horyzoncie. Spomiędzy palm do słońca wychylają się niskie, białe budynki hotelików, barwne sklepiki z miejscowymi wyrobami i restauracje – te na plaży mają typowo arabski charakter, z wnętrzem wyścielonym dywanami i poduszkami.

Nazwa Dahab oznaczająca w języku Beduinów złoto, pochodzi od niesamowitego koloru piasków na plaży po południowej stronie miasta, prawdopodobnie złoto spłukiwane z gór może zebrać się w dolinie gdzie leży Dahab i nadać miejscu złocisty kolor.

Z zabudowaniami graniczy przylądek Ras Abu Dżallum, rezerwat przyrody, ciągnący się na długości ok. 30 km. Z wybrzeża można zejść do nurkowania na trzech plażach: Nakb Szanin, Ras Abu Dżallum i Ras al-Mamla z dziewiczymi rafami koralowymi z ogromną różnorodnością koralowców i ryb. Najsłynniejszymi miejscami do nurkowania jest z pewnością Blue Hole, Canyon i Eal Garden. Oprócz nich także Lighthuse, Muszraba Północna i Południowa, 7 Pinnacles oraz Three Pools.

Blue Hole to jaskinia morska w rafie koralowej głęboka na 102 m o średnicy 60 m. Z otwartym morzem łączy ją łuk skalny – przepłynięcie pod nim uważa się za główna atrakcję Dahabu.

Natomiast Canyon to rozpadlisko w rafie koralowej, wejście znajduje się na głębokości 20 m pod lustrem wody.

Są tu także świetne warunki do windsurfingu, nart wodnych i wędkarstwa. Można wynająć konie do przejażdżki po plaży lub wybrać się z Beduinami do malowniczych wadi pomiędzy pustynnymi górami.

Nieopodal znajduje się biblijna góra Synaj (2 285 m n.p.m.) z najstarszym w Egipcie chrześcijańskim klasztorem św. Katarzyny na wysokości 1 570 m n.p.m. Na jego terenie znajdują się przepiękne bizantyjskie mozaiki z VI w. oraz kolekcja wartych zobaczenia ikon.

Z Naama Bay do Near Garden pływa łódź ze szklanym dnem, dopłyniemy nią do Great Brain gdzie rozciąga się jeden z największych koralowców na świecie. Dodatkową atrakcją są ogromne ryby – Napoleony.

Egipt - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Egipt

Galeria
Egipt
Hotele
Egipt

Kuchnia
Egipt

Egipt
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Egipt Pogoda
Egipt
Egipt
Poradnik
Egipt
Warto
zobaczyć
Egipt
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Egipt Safaga Egipt El Gouna Meksyk Playa del Carmen Egipt Hurghada Kenia Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *