Egipt Dahab

[Not a valid template]Dahab to miejscowość turystyczna u wybrzeży Zatoki Akaba, na półwyspie Synaj. Zamieszkuje ją zaledwie 1000 Beduinów i kilkuset cudzoziemców.

Położona jest na tak Zwanej Riwierze Morza Czerwonego, ok. 100 km na północ od centrum Szarm el-Szejk a główna atrakcją jest przepiękna rafa koralowa.

Miejscowość to właściwie kilka osad beduińskich – mniejsza Masbat i większe Asila oraz Maszraby. Nadal zachowały swój miejscowy, niepowtarzalny charakter z piaszczystą zatoką obrzeżoną kołyszącymi się palmami i żółto-szkarłatnymi górami na horyzoncie. Spomiędzy palm do słońca wychylają się niskie, białe budynki hotelików, barwne sklepiki z miejscowymi wyrobami i restauracje – te na plaży mają typowo arabski charakter, z wnętrzem wyścielonym dywanami i poduszkami.

Nazwa Dahab oznaczająca w języku Beduinów złoto, pochodzi od niesamowitego koloru piasków na plaży po południowej stronie miasta, prawdopodobnie złoto spłukiwane z gór może zebrać się w dolinie gdzie leży Dahab i nadać miejscu złocisty kolor.

Z zabudowaniami graniczy przylądek Ras Abu Dżallum, rezerwat przyrody, ciągnący się na długości ok. 30 km. Z wybrzeża można zejść do nurkowania na trzech plażach: Nakb Szanin, Ras Abu Dżallum i Ras al-Mamla z dziewiczymi rafami koralowymi z ogromną różnorodnością koralowców i ryb. Najsłynniejszymi miejscami do nurkowania jest z pewnością Blue Hole, Canyon i Eal Garden. Oprócz nich także Lighthuse, Muszraba Północna i Południowa, 7 Pinnacles oraz Three Pools.

Blue Hole to jaskinia morska w rafie koralowej głęboka na 102 m o średnicy 60 m. Z otwartym morzem łączy ją łuk skalny – przepłynięcie pod nim uważa się za główna atrakcję Dahabu.

Natomiast Canyon to rozpadlisko w rafie koralowej, wejście znajduje się na głębokości 20 m pod lustrem wody.

Są tu także świetne warunki do windsurfingu, nart wodnych i wędkarstwa. Można wynająć konie do przejażdżki po plaży lub wybrać się z Beduinami do malowniczych wadi pomiędzy pustynnymi górami.

Nieopodal znajduje się biblijna góra Synaj (2 285 m n.p.m.) z najstarszym w Egipcie chrześcijańskim klasztorem św. Katarzyny na wysokości 1 570 m n.p.m. Na jego terenie znajdują się przepiękne bizantyjskie mozaiki z VI w. oraz kolekcja wartych zobaczenia ikon.

Z Naama Bay do Near Garden pływa łódź ze szklanym dnem, dopłyniemy nią do Great Brain gdzie rozciąga się jeden z największych koralowców na świecie. Dodatkową atrakcją są ogromne ryby – Napoleony.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *