Egipt Taba

[Not a valid template]Turystyczna miejscowość zamieszkiwana jest przez Beduinów, półkoczowniczą ludność hodującą wielbłądy, owce i kozy. Leży w północnej części Zatoki Akaba nad Morzem Czerwonym, na pograniczu z Izraelem, Jordanią i Arabią Saudyjską, w najdalej na północ wysuniętej części zatoki. Ze względu na swoje położenie nazywana jest Bramą Synaju. Działa tu przejście graniczne z Izraelem a w przystani morskiej przejście dla turystów płynących katamaranem do Akaby w Jordanii.

W mieście znajduje się luksusowy hotel Taba Hilton z kasynem, wybudowany po połowie XX w. Nad brzegiem morza znajduje się 10 hoteli, w tym Taba Heigths w południowej, wypoczynkowej dzielnicy. Taba Heigths to duży kompleks skupiający 5 hoteli-kurortów z własnymi plażami. Posiada także pole golfowe w stylu pustynnym, pomiędzy górami a morzem z 18 dołkami.

Międzynarodowy port lotniczy obsługuje tylko tanie linie lotnicze. Znajdujący się zaledwie 10 km dalej izraelski port lotniczy w Ejlacie jest o tyle lepszy, że rzesze turystów przyjeżdżają do miasta przez przejście graniczne z Izraelem.

U wybrzeży Taby, oddalona od niej około 7 km, znajduje się Wyspa Faraona (Gazirat Faraun) zwana także Wyspą Koralową. Na szczycie nagich skał wyrastają mury średniowiecznego fortu krzyżowców. Budowla powstała w 1115 r. aby chronić pielgrzymów zdążających z Jerozolimy do klasztoru św. Katarzyny na Synaju. Ściągano tutaj opłaty od arabskich kupców. Zdobyty przez Saladyna, został opuszczony przez jego wojska już w 1183 r. Wyspa otoczona jest rafami koralowymi. Najpiękniejsze i najlepiej dostępne znajdują się przy jej północno-wschodnim krańcu. Z Taby można tutaj przypłynąć małym promem.

Przepiękna rafa koralowa znajduje się w Zatoce Fjord, położonej ok 15 km od centrum miasta.

Niezwykłym miejscem jest Rimmon-Perec, oddalone 24 km na południowy zachód od Taby. Według biblijnej Księgi Liczb to właśnie tutaj, pomiędzy Ritma a Libną zatrzymali się Izraelici prowadzeni przez Mojżesza z niewoli egipskiej.

[Not a valid template]Z Taby warto także udać się do pobliskiego klasztoru św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To najstarszy chrześcijański klasztor w Egipcie, pamiętający czasy bizantyjskiej cesarzowej Heleny (255-328 r. n.e.), matki Konstantyna Wielkiego, która ufundowała pierwszą kaplicę. W VI w. cesarz Justynian kazał ją otoczyć wysokim, 15-metrowym murem, bronionym przez Greków i Słowian chroniących klasztor przed Arabami. Dla Beduinów pracujących w monastyrze w X w. wybudowano na jego terenie meczet, co okazało się lepszą ochroną niż potężne mury.

Egipt - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Egipt

Galeria
Egipt
Hotele
Egipt

Kuchnia
Egipt

Egipt
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Egipt Pogoda
Egipt
Egipt
Poradnik
Egipt
Warto
zobaczyć
Egipt
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Meksyk ceny i zakupy Kuba Ceny i zakupy Indonezja Ceny i zakupy Słowacja ceny i zakupy Włochy ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *