Egipt Taba

[Not a valid template]Turystyczna miejscowość zamieszkiwana jest przez Beduinów, półkoczowniczą ludność hodującą wielbłądy, owce i kozy. Leży w północnej części Zatoki Akaba nad Morzem Czerwonym, na pograniczu z Izraelem, Jordanią i Arabią Saudyjską, w najdalej na północ wysuniętej części zatoki. Ze względu na swoje położenie nazywana jest Bramą Synaju. Działa tu przejście graniczne z Izraelem a w przystani morskiej przejście dla turystów płynących katamaranem do Akaby w Jordanii.

W mieście znajduje się luksusowy hotel Taba Hilton z kasynem, wybudowany po połowie XX w. Nad brzegiem morza znajduje się 10 hoteli, w tym Taba Heigths w południowej, wypoczynkowej dzielnicy. Taba Heigths to duży kompleks skupiający 5 hoteli-kurortów z własnymi plażami. Posiada także pole golfowe w stylu pustynnym, pomiędzy górami a morzem z 18 dołkami.

Międzynarodowy port lotniczy obsługuje tylko tanie linie lotnicze. Znajdujący się zaledwie 10 km dalej izraelski port lotniczy w Ejlacie jest o tyle lepszy, że rzesze turystów przyjeżdżają do miasta przez przejście graniczne z Izraelem.

U wybrzeży Taby, oddalona od niej około 7 km, znajduje się Wyspa Faraona (Gazirat Faraun) zwana także Wyspą Koralową. Na szczycie nagich skał wyrastają mury średniowiecznego fortu krzyżowców. Budowla powstała w 1115 r. aby chronić pielgrzymów zdążających z Jerozolimy do klasztoru św. Katarzyny na Synaju. Ściągano tutaj opłaty od arabskich kupców. Zdobyty przez Saladyna, został opuszczony przez jego wojska już w 1183 r. Wyspa otoczona jest rafami koralowymi. Najpiękniejsze i najlepiej dostępne znajdują się przy jej północno-wschodnim krańcu. Z Taby można tutaj przypłynąć małym promem.

Przepiękna rafa koralowa znajduje się w Zatoce Fjord, położonej ok 15 km od centrum miasta.

Niezwykłym miejscem jest Rimmon-Perec, oddalone 24 km na południowy zachód od Taby. Według biblijnej Księgi Liczb to właśnie tutaj, pomiędzy Ritma a Libną zatrzymali się Izraelici prowadzeni przez Mojżesza z niewoli egipskiej.

[Not a valid template]Z Taby warto także udać się do pobliskiego klasztoru św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To najstarszy chrześcijański klasztor w Egipcie, pamiętający czasy bizantyjskiej cesarzowej Heleny (255-328 r. n.e.), matki Konstantyna Wielkiego, która ufundowała pierwszą kaplicę. W VI w. cesarz Justynian kazał ją otoczyć wysokim, 15-metrowym murem, bronionym przez Greków i Słowian chroniących klasztor przed Arabami. Dla Beduinów pracujących w monastyrze w X w. wybudowano na jego terenie meczet, co okazało się lepszą ochroną niż potężne mury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *