Egipt Aleksandria

[Not a valid template]Odwiedzając ogromne (drugie co do wielkości w Egipcie) i nowoczesne miasto, trudno uwierzyć że jego początki sięgają czasów Aleksandra Wielkiego i jego wyprawy na podbój Wschodu.

Miasto zostało założone 7 kwietnia 332 r. p.n.e., i wybudowane według projektu architekta Dejnochratesa, znanego z przebudowy Efezu.

Prawdopodobnie jakiś ośrodek istniał tutaj już wiele wcześniej (powstało około 2686 r. p.n.e.) a Aleksander jedynie go rozbudował nadając uporządkowany, planowy układ. To jemu także miasto zawdzięcza nazwę.

Tak jak dzisiaj Aleksandria jest kulturalną stolicą Egiptu, tak i przed wiekami była dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem życia kulturalnego i wielkim portem na Morzu Śródziemnym. Od czasów Ptolemeusza z dynastii Lagidów, który rządził od 304 r. p.n.e., miasto było faktyczną stolicą kraju aż do 641 r. n.e. kiedy Egipt został podbity przez arabskie wojska kalifa Umara.

W starożytności mieściła się tu największa biblioteka ówczesnego świata, założona w III w. p.n.e. za Ptolemeusza II za radą greckiego uczonego i filozofa, Demetrusza z Faleronu (ucznia Arystotelesa). Ptolomeusz rozkazał przeszukać wszystkie kraje leżące nad Morzem Śródziemnym w poszukiwaniu pism wartych przechowania. Wielokrotnie niszczona, uległa ostatecznie zagładzie w 642 r. W 2002 r., dokładnie w tym samym miejscu stanął gmach Nowej Biblioteki zwanej Bibliotheca Alexandrina.

W mieście zachowała się ogromna ilość zabytków sięgających od starożytności po XIX wiek. Spośród pałaców można wymienić Pałac Montaza z królewskimi ogrodami, gigantyczny Ras el-Tin z 1818 r. oraz pałac prezydencki w dzielnicy Maamoura.

Wejścia do portu wschodniego strzeże średniowieczny Fort Kaitbeja, zbudowany na miejscu legendarnej latarni z Faros, uważanej za jeden z 7 cudów świata. Do budowy fortu w XV wieku użyto bloków z latarni, którą w 1326 r. zniszczyło trzęsienie ziemi.

Podziemne nekropolie Aleksandrii obejmują 3 kompleksy, rzymski cmentarz wykuty w skale w II w. n.e., nekropolię Al-Anfushi z III w. p.n.e., oraz groby Mustafa Kamel wykute w skale w II w. p.n.e.

Z czasów starożytnych zachowały się świątynia Serapisa i Izydy (221-203 p.n.e.), Serapeum z kolumną Pompejusza (285-246 p.n.e.). Kolumna została dobudowana do świątyni w 297 r. n.e. i mierzyła 27 m.

Cezareum z dwoma obeliskami, zwanymi Igłami Kleopatry powstało w I w p.n.e. Na terenie Aleksandrii odkryto jedyny w Egipcie teatr rzymski z przełomu III i IV w., w położonych obok niego termach i marmurowych łazienkach zorganizowano ekspozycję przepięknych mozaik. Wspaniałymi zbiorami może się również pochwalić Muzeum Grecko-Rzymskie.

Egipt - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Egipt

Galeria
Egipt
Hotele
Egipt

Kuchnia
Egipt

Egipt
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Egipt Pogoda
Egipt
Egipt
Poradnik
Egipt
Warto
zobaczyć
Egipt
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Meksyk ceny i zakupy Kuba Ceny i zakupy Indonezja Ceny i zakupy Słowacja ceny i zakupy Włochy ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.