[Not a valid template]Położona jest około 60 km na południe od Hurgady, i tak jak ona rozciąga się na wybrzeżu Morza Czerwonego. Główna ulica powtarza linię brzegu, biegnąc do niego prostopadle i oddzielając teren pustyni od dzielnicy hotelowej.
Safaga jest portem morskim połączonym z reszta wybrzeża regularnymi rejsami pasażerskimi.
Główną atrakcją miejsca są przepiękne rafy koralowe, bliskość pustyni, malownicza panorama pobliskich gór, cisza i spokój. Silny wiatr wiejący od morza przyciąga tutaj żeglarzy i amatorów winsurfingu.
Nadal jest to niewielka miejscowość rozporządzająca jednak dobrą bazą turystyczną. Okolica obfituje w czarne wydmy, krystalicznie czyste powietrze i źródła mineralne dające znakomite efekty przy leczeniu reumatoidalnego schorzenia stawów oraz łuszczycy. W mieście znajduje się centrum terapeutyczne.
Mimo swojego położenia koło wielkiej bazy turystycznej, oparła się komercjalizacji i tłokowi, dzięki czemu oferuje zapoznanie z prawdziwą egipską kulturą, zwyczajami i codziennym życiem. W barze można zagrać w domino, zapalić shishę i napić się znakomitej, hodowanej w okolicy herbaty. Znajdziemy tutaj tanie sklepiki, kafejki internetowe, apteki, restauracje ze znakomitym, miejscowym jedzeniem.
Przy hotelu Shams znajduje się duża, świetnie położona plaża, gwarantująca ciągły wiatr. Przy porannym wietrze woda przy brzegu jest zupełnie wygładzona, po południa wiatr się zmienia i panują doskonałe warunki do wszelkich akrobacji. Organizowane są także wycieczki do odległej o kilka kilometrów wyspy Tobias.
Do nurkowania znakomicie nadaje się łańcuch raf Tobia Arbaa ciągnący się wzdłuż zatoki, imponujące ściany Panorama i oraz wysokie niczym wieże struktury rafy Abu Qifan, zamieszkiwanej przez rekiny.
[Not a valid template]Safaga to także znakomity punk wypadowy na wyprawę na Pustynię Wschodnią z Parkiem Narodowym Wadi Gamal i Gebel Elba. Pustynia Wschodnia ciągnie się między Nilem a Morzem Czerwonym, od Egiptu na północy do Erytrei na południu, obejmując również część Sudanu i Etiopii. Najwyższym szczytem jest al-Banat Shaiyb (2 187 m n.p.m.).
W znajdujących się nieopodal Mons Claudianus już w czasach okupacji tych obszarów przez Imperium Rzymskie wydobywano dioryt, który dostarczany był do Rzymu i większych miast Imperium jako materiał budowlany (powstały z niego kolumny Panteonu w Rzymie). Na miejscu do dziś można znaleźć ślady obecności Rzymian.