[Not a valid template]Miasto liczące około 2,5 mln mieszkańców, leży na lewym brzegu Nilu, naprzeciw Kairu, w odległości około 16 km od jego centrum.
Znana jest na całym świecie z monumentalnego kompleksu budowli powstałych przeważnie w XXV w p.n.e. Piramidy oddalone są około 8 km od centrum Gizy.
Całość związana jest nierozerwalnie z egipskimi wierzeniami w życie pozagrobowe i związanymi z tą wiarą obrzędami i rytuałami. Obok faraonów spoczywają ich królewskie małżonki, dzieci oraz dostojnicy dworscy.
Każda piramida posiada Świątynie grobową, gdzie oddawano część zmarłemu, aleje procesyjną, którą przenoszono mumię zmarłego i wyposażenie, zakończona dolną świątynią, oraz port rzeczny na Nilu, gdzie przybijała barka ze zwłokami faraona. Świątynie były ozdobione potężnymi posągami władców ustawionymi po obu stronach wejścia.
W dolnej świątyni Chefrena (2529-2504 p.n.e.) odnaleziono wspaniały posąg tego władcy wykonany w diorycie. Uważany jest za największe dokonanie rzeźbiarzy Starego Państwa. Hieratyczna poza, doskonałe proporcje ciała, wyidealizowane rysy znakomicie oddają powagę i dostojeństwo króla. Faraon siedzi na tronie podpartym dwoma lwami, na głowie ma nemes – ceremonialną chustę, którą możemy zobaczyć także na głowie Sfinksa. Z tyłu głowę Chefrena otacza opiekuńczo swoimi skrzydłami sokół – Horus, jako swojego ziemskiego przedstawiciela. Obecnie rzeźba znajduje się w Muzeum w Kairze.
Z Gizy pochodzi także sławna triada Mykerinosa, jedna z pięciu odkrytych w jego piramidzie. Faraon odziany w charakterystyczną, plisowaną spódniczkę szendit, na głowie ma białą koronę Górnego Egiptu. Z dwóch stron towarzyszą mu bogini Hathor i tytularna bogini 17 nomu Górnego Egiptu. W grobowcu tego władcy zachował się najbardziej oryginalny wystrój wnętrz.
W 1954 r. obok piramidy Chefrena wydobyto z piasku znakomicie zachowaną, cedrową barkę skonstruowaną bez użycia gwoździ. Prawdopodobnie faraon, który po śmierci stawał się bogiem-słońcem, miał nią podróżować w swojej codziennej wędrówce po niebie. Można ją zobaczyć w specjalnie w tym celu wybudowanym muzeum.
[Not a valid template]Oprócz piramid i świątyń związanych z Cheopsem, Chefrenem i Mykerinosem w Gizie znajduje się także świątynia Mykopojusa, Grobowce królowych Hetepheres i Khentkawes, piramidy królowych, grobowiec wezyra Hemona oraz mastaby – grobowce związane z wcześniejszymi władcami, będące pierwowzorem piramid.