Egipt Giza

[Not a valid template]Miasto liczące około 2,5 mln mieszkańców, leży na lewym brzegu Nilu, naprzeciw Kairu, w odległości około 16 km od jego centrum.

Znana jest na całym świecie z monumentalnego kompleksu budowli powstałych przeważnie w XXV w p.n.e. Piramidy oddalone są około 8 km od centrum Gizy.

Całość związana jest nierozerwalnie z egipskimi wierzeniami w życie pozagrobowe i związanymi z tą wiarą obrzędami i rytuałami. Obok faraonów spoczywają ich królewskie małżonki, dzieci oraz dostojnicy dworscy.

Każda piramida posiada Świątynie grobową, gdzie oddawano część zmarłemu, aleje procesyjną, którą przenoszono mumię zmarłego i wyposażenie, zakończona dolną świątynią, oraz port rzeczny na Nilu, gdzie przybijała barka ze zwłokami faraona. Świątynie były ozdobione potężnymi posągami władców ustawionymi po obu stronach wejścia.

W dolnej świątyni Chefrena (2529-2504 p.n.e.) odnaleziono wspaniały posąg tego władcy wykonany w diorycie. Uważany jest za największe dokonanie rzeźbiarzy Starego Państwa. Hieratyczna poza, doskonałe proporcje ciała, wyidealizowane rysy znakomicie oddają powagę i dostojeństwo króla. Faraon siedzi na tronie podpartym dwoma lwami, na głowie ma nemes – ceremonialną chustę, którą możemy zobaczyć także na głowie Sfinksa. Z tyłu głowę Chefrena otacza opiekuńczo swoimi skrzydłami sokół – Horus, jako swojego ziemskiego przedstawiciela. Obecnie rzeźba znajduje się w Muzeum w Kairze.

Z Gizy pochodzi także sławna triada Mykerinosa, jedna z pięciu odkrytych w jego piramidzie. Faraon odziany w charakterystyczną, plisowaną spódniczkę szendit, na głowie ma białą koronę Górnego Egiptu. Z dwóch stron towarzyszą mu bogini Hathor i tytularna bogini 17 nomu Górnego Egiptu. W grobowcu tego władcy zachował się najbardziej oryginalny wystrój wnętrz.

W 1954 r. obok piramidy Chefrena wydobyto z piasku znakomicie zachowaną, cedrową barkę skonstruowaną bez użycia gwoździ. Prawdopodobnie faraon, który po śmierci stawał się bogiem-słońcem, miał nią podróżować w swojej codziennej wędrówce po niebie. Można ją zobaczyć w specjalnie w tym celu wybudowanym muzeum.

[Not a valid template]Oprócz piramid i świątyń związanych z Cheopsem, Chefrenem i Mykerinosem w Gizie znajduje się także świątynia Mykopojusa, Grobowce królowych Hetepheres i Khentkawes, piramidy królowych, grobowiec wezyra Hemona oraz mastaby – grobowce związane z wcześniejszymi władcami, będące pierwowzorem piramid.

Egipt - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Egipt

Galeria
Egipt
Hotele
Egipt

Kuchnia
Egipt

Egipt
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Egipt Pogoda
Egipt
Egipt
Poradnik
Egipt
Warto
zobaczyć
Egipt
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Egipt Safaga Egipt El Gouna Meksyk Playa del Carmen Egipt Hurghada Kenia Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *