Egipt Sharm el-Sheikh

[Not a valid template]Miasto, zwane także Szarm asz-Szajch położone jest w południowej części półwyspu Synaj, nad Morzem Czerwonym. Do biblijnej góry Synaj jest stąd zaledwie 80 km.W czasach starożytnych miejsce to było świadkiem wielu napaści tak na mieszkańców wydobywających miedź i turkusy jak i kupców przywożących jedwab i przyprawy ze wschodnich Indii.

Do czasów II wojny światowej była tutaj jedynie osada rybacka a następnie egipska baza marynarki wojennej. W 1956 r. podczas wojny zajął ją Izrael i zajmował przez rok, ponownie znalazła się w jego posiadaniu w 1967 r. Nastąpiła wówczas rozbudowa osady w miasto Ofira z wojskowym a następnie cywilnym lotniskiem. Izraelczycy pragnęli uniemożliwić w ten sposób blokowanie przez Egipt Cieśniny Tirańskiej, wpływy z rozwijającej się już wówczas turystyki, finansowały okupację wojskową i osadnictwo na Półwyspie Synaj.

Egipt odzyskał Szarm el-Szejk ostatecznie w 1982 r. Rozpoczęła się intensywna rozbudowa bazy hotelowo-turystycznej, liczba ośrodków wynosi obecnie ok. 500 i stale rośnie.

Znajdują się tutaj hotele Hyatt Regency, Accor, Marriott, Le Meridien, Ritz-Carlton i wiele innych. Powstał ogromny aquapark połączony z hotelem, otwarto drugi nowoczesny terminal lotniska i centrum konferencyjne, w którym odbywają się spotkania przywódców światowych.

Z miastem graniczy Park Narodowy Ras Muhammad, obfitujący w bogactwo raf koralowych – występuje tutaj ok. 150 gatunków koralowców, stąd zwany jest także „podwodnymi ogrodami”. Występuje tutaj około 1000 gatunków ryb a także rozgwiazd, jeżowców, skorupiaków i żółwi morskich. Są także rekiny, od których pochodzi nazwa Shark Bay. Park jest rajem dla nurków, którzy mogą z niego korzystać od 10 rano aż do zmroku.

Centrum miasta tworzy dzielnica Szarm al-Maja, zwana także Old City, w której skupia się ruch turystyczno-wypoczynkowy. Swoją rezydencją posiada tutaj były prezydent Egiptu Hosni Mubarak i wielu innych przywódców świata arabskiego. Obok znajduje się baza Międzynarodowych Sił Obserwacyjnych, kontrolujących sytuację wokół Półwyspu Synaj.

[Not a valid template]Naama Bay to luksusowa dzielnica z hotelami i piaszczystymi plażami, licznymi sklepami i restauracjami. Dodatkową atrakcją jest nadmorska promenada, z której rozciąga się widok na należącą do Arabii Saudyjskiej wyspę Tiran, o strategicznym położeniu w miejscu największego przewężenia Cieśniny Tirańskiej, łączącej Morze Czerwone i Zatokę Akaba. Wstęp na nią jest zabroniony, można natomiast nurkować na rozciągającej się wokół tafie koralowej.

Egipt - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Egipt

Galeria
Egipt
Hotele
Egipt

Kuchnia
Egipt

Egipt
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Egipt Pogoda
Egipt
Egipt
Poradnik
Egipt
Warto
zobaczyć
Egipt
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Egipt Safaga Egipt El Gouna Meksyk Playa del Carmen Egipt Hurghada Kenia Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *