Egipt Sharm el-Sheikh

[Not a valid template]Miasto, zwane także Szarm asz-Szajch położone jest w południowej części półwyspu Synaj, nad Morzem Czerwonym. Do biblijnej góry Synaj jest stąd zaledwie 80 km.W czasach starożytnych miejsce to było świadkiem wielu napaści tak na mieszkańców wydobywających miedź i turkusy jak i kupców przywożących jedwab i przyprawy ze wschodnich Indii.

Do czasów II wojny światowej była tutaj jedynie osada rybacka a następnie egipska baza marynarki wojennej. W 1956 r. podczas wojny zajął ją Izrael i zajmował przez rok, ponownie znalazła się w jego posiadaniu w 1967 r. Nastąpiła wówczas rozbudowa osady w miasto Ofira z wojskowym a następnie cywilnym lotniskiem. Izraelczycy pragnęli uniemożliwić w ten sposób blokowanie przez Egipt Cieśniny Tirańskiej, wpływy z rozwijającej się już wówczas turystyki, finansowały okupację wojskową i osadnictwo na Półwyspie Synaj.

Egipt odzyskał Szarm el-Szejk ostatecznie w 1982 r. Rozpoczęła się intensywna rozbudowa bazy hotelowo-turystycznej, liczba ośrodków wynosi obecnie ok. 500 i stale rośnie.

Znajdują się tutaj hotele Hyatt Regency, Accor, Marriott, Le Meridien, Ritz-Carlton i wiele innych. Powstał ogromny aquapark połączony z hotelem, otwarto drugi nowoczesny terminal lotniska i centrum konferencyjne, w którym odbywają się spotkania przywódców światowych.

Z miastem graniczy Park Narodowy Ras Muhammad, obfitujący w bogactwo raf koralowych – występuje tutaj ok. 150 gatunków koralowców, stąd zwany jest także „podwodnymi ogrodami”. Występuje tutaj około 1000 gatunków ryb a także rozgwiazd, jeżowców, skorupiaków i żółwi morskich. Są także rekiny, od których pochodzi nazwa Shark Bay. Park jest rajem dla nurków, którzy mogą z niego korzystać od 10 rano aż do zmroku.

Centrum miasta tworzy dzielnica Szarm al-Maja, zwana także Old City, w której skupia się ruch turystyczno-wypoczynkowy. Swoją rezydencją posiada tutaj były prezydent Egiptu Hosni Mubarak i wielu innych przywódców świata arabskiego. Obok znajduje się baza Międzynarodowych Sił Obserwacyjnych, kontrolujących sytuację wokół Półwyspu Synaj.

[Not a valid template]Naama Bay to luksusowa dzielnica z hotelami i piaszczystymi plażami, licznymi sklepami i restauracjami. Dodatkową atrakcją jest nadmorska promenada, z której rozciąga się widok na należącą do Arabii Saudyjskiej wyspę Tiran, o strategicznym położeniu w miejscu największego przewężenia Cieśniny Tirańskiej, łączącej Morze Czerwone i Zatokę Akaba. Wstęp na nią jest zabroniony, można natomiast nurkować na rozciągającej się wokół tafie koralowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *