Przy wjeździe do Egiptu nie obowiązują żadne szczepienia. Przebywając w hotelach i ich okolicy jesteśmy całkowicie bezpieczni, jeżeli jednak planujemy podróż w głąb kraju (na przykład łodzią po Nilu) powinniśmy zaszczepić się w kraju przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy, polio, tyfusowi i durowi brzusznemu. Można się także zaszczepić przeciwko zapaleniu opon mózgowych.
Przyjeżdżając do Egiptu z krajów gdzie występują epidemie, musimy posiadać międzynarodowe świadectwa szczepienia przeciw żółtej febrze i cholerze.
Plagą terenów bagnistych jest malaria, wprawdzie w Egipcie jest źródła zostały zniszczone i występuje jedynie na terenie Oazy Fayum od czerwca do października, profilaktycznie możemy się jednak przed nią zabezpieczyć. W całym kraju problemem jest wścieklizna, należy się trzymać z daleka od wszystkich włóczących się po ulicach zwierząt.
Nie wolno pić wody z kranu, nadaje się tylko do mycia zębów. Można ją przegotować ale lepiej korzystać z wody butelkowanej. Uważajmy na drinki z kostkami lodu, woda do ich przygotowania z pewnością nie była przegotowana.
Egipt słynie ze wspaniałych soków ze świeżych owoców z dodatkiem cukru z trzciny cukrowej, ze względów higienicznych powinniśmy jednak rozważyć ich spożycie.
Mieszkańcy Europy nie są odporni na egipska florę bakteryjną, dlatego po każdym posiłku można profilaktycznie wypić trochę alkoholu – wina czy nawet wódki. Przynajmniej przez pierwsze 3-4 dni nie powinniśmy jeść surowych warzyw i owoców, albo jeść tylko te które da się obrać ze skórki, jak banany. Egipskie leki lepiej radzą sobie z dolegliwościami żołądkowymi niż te przywiezione z kraju, w tym Antinal (1 kapsułka 3 razy dziennie), Streptafenicol (1 kapsułka 3 razy dziennie) i Dexim, wszystkie dostępne bez recepty w miejscowych aptekach.
Ze sobą warto zabrać kosmetyki chroniące przed słońcem, z mocnym filtrem (UV 15-20), które są w Egipcie bardzo drogie (70-100 LE), plastry i opatrunki, środki dezynfekujące i na owady, bardzo przydatne będą chusteczki odświeżające.
Ze względu na możliwość zarażenia się bilharcjozą, nie wolno kąpać się w wodzie stojącej lub wolno płynącej takiej jak jeziora i kanały. Pozostaje nam morze i baseny.
Na przeziębienie możemy zażyć Night&Day lub 123One Two Three, dostępne w miejscowych aptekach bez recepty.
Warto także zaopatrzyć się w krople do oczu, silne słońce, wiatr wiejący od pustyni i wszechobecny piasek mogą wywoływać podrażnienia nie tylko u posiadaczy szkieł kontaktowych. W miejscowych aptekach można kupić znane także u nas Visine, osoby noszące soczewki muszą zaopatrzyć się w odpowiednie krople, najlepiej zaopatrzyć się w nie jeszcze w kraju.
Do walizki pakujemy też papier toaletowy, toalety publiczne należą tutaj do rzadkości a te na stacjach benzynowych, kafejkach dworcach nie należą do szczególnie czystych.
Opieka medyczna pozostaje na dobrym poziomie, koszt wizyty waha się od 20 do 40 USD, doba w szpitalu bez dodatkowych zabiegów to koszt od 100 do 300 USD. Za usługi medyczne trzeba płacić w gotówce inaczej nie będziemy mogli z nich korzystać. W większości kurortów i ośrodków turystycznych w prawie każdym hotelu jest zatrudniony lekarz, którego można wezwać o każdej porze. Najczęściej posługuje się językiem angielskim.
Koszty takiej pomocy pokrywa się od razu, jeżeli mamy wykupioną odpowiednią polisę możemy poprosić lekarza aby wystawił szczegółowy rachunek w języku angielskim i na tej podstawie staramy się o zwrot kosztów. Zagraniczne polisy ubezpieczeniowe nie są honorowane w Egipcie.