Egipt kultura

[Not a valid template]Pierwszego dnia w hotelu, jak i w czasie całego pobytu nie należy zapominać o bakszyszu, czyli napiwku. Warto zostawić chociaż 1 LE kelnerowi, obsłudze hotelowej czy uprzejmemu przechodniowi, który pokaże nam drogę. Obsługa hotelowa niejednokrotnie utrzymuje się wyłącznie z napiwków, a zostawiając drobną sumę na łóżku każdego dnia będziemy pewni doskonałego traktowania.

Poza plażą i najbliższym otoczeniem hotelu najlepiej ubrać coś więcej niż strój kąpielowy (nie można opalać się topless). W lepszych hotelach panów obowiązuje noszenie długich spodni do wieczornego posiłku, warto więc przywieźć ze sobą płócienne, przewiewne spodnie. W miejscach świętych dla islamu nie należy nosić krótkich spodni, kobiety powinny zakryć ramiona i dekolt. Wchodząc do meczetu zdejmujemy buty.

W miesiącu Ramadan, który jest świętem ruchomym jak nasza Wielkanoc, muzułmanie muszą pościć od wschodu do zachodu słońca, w tym czasie uprzejmie jest nie jeść w miejscach publicznych. Zaczyna się w sierpniu lub w połowie września, kończy go uroczyste Id El Fitr

Kobieta i mężczyzna idący ulicą, nie powinni okazywać sobie uczuć inaczej niż trzymając się za ręce, będzie to mniej respektowane w większych miastach, pocałunków należy jednak unikać jadąc w głąb kraju. Tą sferę obyczajowości reguluje w Egipcie nawet prawo.

Religia w Egipcie
Kraj jest w większości muzułmański, miejscami bardziej tradycyjny, np. w niektórych regionach kobiety zamknięte są w domach a ze światem zewnętrznym komunikują się wyłącznie mężczyźni.

Obok ludności arabskiej na południu mieszkają Nubijczycy, egipscy chrześcijanie czyli Koptowie, a na pustyni rdzenni mieszkańcy tych terenów – Beduini. Ich kultura i wierzenia różnią się od reszty kraju, do dzisiaj prowadzą koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia, niektóre klany mieszkają w namiotach i wędrują ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Chętnie zatrudniani są do pilotowania wycieczek na pustyni lub przejażdżek na wielbłądach.

Egipskiemu handlarzowi można pozwolić na prezentacje towaru, klient nie musi nic kupić, do czego są przyzwyczajeni. Nawoływanie na ulicy, zachęcanie do kupna, targowanie się jest elementem kultury. Targować można się o wszystko i na każdym kroku, najlepiej po arabsku, wtedy uzyskamy najlepszą cenę.

Egipcjanie bardzo interesują się turystami, nie należy się obrażać jeżeli wypytują nas o rodzinę, zawód, miejsce zamieszkania – tutaj traktowane jest to jako uprzejmość. Jeżeli pytania staną się zbyt natrętne można grzecznie i szybko pożegnać się z rozmówcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *