[Not a valid template]Egipt nadal jest krajem na nasze kieszenie. Specyfiką tutejszych zakupów jest ustalenie cen stałych jedynie w sklepach państwowych, centrach handlowych i u zagranicznych marek. W sklepach prywatnych i na bazarach panuje popularny w całym świecie arabskim zwyczaj targowania się, traktowany przez Egipcjan bardzo poważnie. Wysokość ceny początkowej w dużej mierze zależy od kraju pochodzenia turysty. Polacy mogą kupować znacznie taniej niż Niemcy czy Anglicy (a nawet Rosjanie).
Egipt nie posiada rozwiniętego przemysłu ani rolnictwa, żyje głównie z turystyki, stąd ceny biletów do muzeów czy wejścia do poszczególnych zabytków są dosyć wysokie.
W restauracjach czasami do ceny widocznej w menu, od razu naliczana jest opłata za usługę 12%, a także 5% lub 7% podatku VAT, co powoduje wzrost sumy wyjściowej nawet o 20%.
Napoje alkoholowe są dostępne tylko w barach i restauracjach oraz sklepach wolnocłowych. Wódkę, whisky lub wino możemy kupić w sklepie wolnocłowym po pokazaniu ważnego paszportu. Na jedną osobę przypadają 3 butelki, które można nabyć 48 godzin po przylocie do kraju.
Płacimy gotówką, z kart można skorzystać tylko w niektórych miejscach a czeki podróżne nie są akceptowane.
Waluta w Egipcie aktualny kurs
Funt egipski (LE) i Piastr (100 Piastrów = 1 LE) jest jedyną przyjmowaną obecnie walutą.
Biżuteria jest wyceniana według wagi kruszcu, z niewielką opłatą za wykonanie. Cena 1 grama srebra to ok. 1$, złota 18 karat 15-17$. Obecnie modnymi pamiątkami są srebrne i złote kartusze (owalne plakietki) z imieniem napisanym hieroglifami. Talerze, serwisy i naczynia do kawy i inne wyroby rzemiosła artystycznego z brązu i mosiądzu, są niezwykle piękne i oryginalne, a przy tym tanie. Grawerowane tace można kupić za 15 LE. Tego typu przedmioty są popularne na bazarach w całym kraju, warto jednak odwiedzić dla nich Khan al-Khalili koło Sharia an-Nahassin.
Po dywany i kilimy wyrabiane przez Beduinów z wielbłądziej wełny warto się wybrać do Dahabu, na targi północnego Synaju i do Al-Arisz. Duży wybór spotkamy w muzułmańskiej części Kairu w Haret al-Fahhamin.
Alabastrowe naczynia i figurki wykonywane ręcznie są dosyć drogie i grubsze od tych produkowanych seryjnie. Podróbki zdarzają się niestety bardzo często. Wyroby z bazaltu, który jest pochodzenia wulkanicznego, można przetestować próbując je zarysować ostrym nożem na podstawie.
Małe kasetki na drobiazgi są przedmiotami uroczymi i pięknie wykonanymi, jednak stosunkowo drogimi. Za 6 LE nie kupimy kasetki ozdobionej macicą perłową ale plastikiem.
Inkrustowana szachownica z szachami rzeźbionymi z kości wielbłąda to wydatek nawet 300 LE.
Nie wolno kupować muszli ani korali z rafy, nawet jeżeli miejscowi gorąco nas do tego zachęcają, w czasie kontroli na lotnisku grozi za to kara nawet 2 000 $.
W Egipcie hoduje się bawełnę, a domy towarowe i sklepy z odzieżą w centrum Kairu i Aleksandrii sprzedają tkaniny bawełniane znakomitej jakości, znane na całym świecie. Warto się po nią wybrać do sklepów marki Safari w dużych centrach handlowych i hotelach.
Galabija, długa koszula noszona w Egipcie przez mężczyzn jest popularną pamiątką, krawiec uszyje ją na miarę w ciągu 1 dnia za 10 LE, nieco droższe są kolorowe, ozdobione cekinami ubiory do tańca brzucha.
[Not a valid template]Egipt, dzięki swojej piaszczystej glebie i gorącemu słońcu, jest producentem znakomitej jakości olejków eterycznych. Używane są we Francji do produkcji najlepszych perfum. Na bazarach można kupić esencję lub postać rozcieńczoną alkoholem lub olejami.
Za obiad w restauracji zapłacimy ok. 25 LE, w restauracji hotelu 5-gwiazdkowego ok. 300 LE, za butelkę wody (będziemy jej potrzebowali sporo) 6 do15 LE.
Za piwo 10 do 25 LE, kawę lub herbatę w restauracji, kawiarni od 7 do 12 LE, za soki i napoje gazowane 5 do12 LE, drinki alkoholowe 30 LE.