Polska Przełom Dunajca

Malowniczy przełom rzeki Dunajec,‭ ‬płynącej przez wapienne pasmo Pienin między Sromowcami Niżnymi i Szczawnicą.
Początki spływów tym odcinkiem sięgają jeszcze XIX w.,‭ ‬kiedy tratwami podróżowali kuracjusze ze Szczawnicy i goście zamków w Niedzicy i Czorsztynie.‭ ‬Przełom można Drogą Pienińską ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.
Początek spływu na tratwach ma miejsce w Sromowcach Kątach,‭ ‬miejscowości utrzymującej się głównie z flisactwa.‭ ‬We wsi można także oglądnąć zabytkowy kościół św.‭ ‬Stanisława.‭ ‬Koniec trasy znajduje się w Szczawnicy.

Drugi odcinek ciągnie się między Szczawnicą a Krościenkiem,‭ ‬rzeka tworzy tutaj wiele ostrych zakoli a ściany skalne wznoszą się imponująco na wysokości‭ ‬300‭ ‬m.
Przy okazji warto zwiedzić średniowieczny zamek w Niedzicy,‭ ‬wzniesiony na początku XIV wieku przez węgierskiego rycerza Rykolfa Berzeviczego.‭ ‬Do‭ ‬1470‭ ‬r.‭ ‬warownia należała do jego potomków,‭ ‬następnie stał się własnością komesa spiskiego Emeryka Zapolyi jako węgierska strażnica na granicy z Polską.
Jerzy Horváth przekształcił go w okazałą,‭ ‬renesansową rezydencję,‭ ‬którą pozostał w znacznej części do dzisiaj.‭ ‬Jednak jedną z najbardziej tajemniczych historii jest odnalezienie na terenie zamku,‭ ‬tuż po II wojnie światowej,‭ ‬inkaskiego kipi zawierającego według legendy informację o ukrytym na jego terenie skarbie.

Do założenia prowadzi okazała aleja biegnąca do bramy wejściowej i sieni na dziedziniec zamku dolnego.‭ ‬Mieszczą się tutaj pokoje gościnne,‭ ‬kawiarnia i restauracja w sali balowej.‭ ‬W części muzealnej można oglądnąć komnaty XIX‭ ‬-‭ ‬wiecznych właścicieli,‭ ‬węgierskich Salamonów,‭ ‬wyposażone w przedmioty z XVI‭ ‬-‭ ‬XIX w.
Przez kolejną bramę prowadzi droga do zamku górnego i do zamkowych lochów,‭ ‬na skraju dziedzińca znajduje się studnia wykuta w wapiennej skale na głębokości‭ ‬60‭ ‬m.
Po przeciwległej stronie Dunajca,‭ ‬nad wysoką skarpą jeziora,‭ ‬wznoszą się białe ruiny zamku w Czorsztynie.‭ ‬Początki jego budowy giną w pomroku dziejów,‭ ‬być może wiąże się ona z działalnością księżnej Kingi,‭ ‬żony Bolesława Wstydliwego.‭ ‬Archeologowie odsłonili resztki drewnianych budowli z XIII w.‭ ‬Nieco później powstała murowana,‭ ‬cylindryczna wieża‭ (‬przełom XIII‭ ‬i XIV w.‭) ‬Następnie kamienny mur obwodowy na kulminacji skały.‭

Kazimierz Wielki docenił walory obronne zamku rozbudowując go i otaczając murami obronnymi.‭ ‬W tym czasie stał się on jednym z ważniejszych założeń tego typu w kraju,‭ ‬strzegąc szlaków handlowych i dyplomatycznych na Węgry.‭ ‬Najpóźniej w XVI w.‭ ‬powstał zamek dolny zwany Przygródkiem.‭
Upadek budowli rozpoczął się po zniszczeniu przez wojska kozackie w‭ ‬1734‭ ‬r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *