Polska Góry Stołowe

Masyw górski w Sudetach Środkowych został wypiętrzony‭ ‬30‭ ‬milionów lat temu jako jedne z nielicznych w Europie gór płytowych.‭ ‬Posiadają szczyty o wyraźnie spłaszczonych,‭ ‬rozległych wierzchołkach.‭ ‬Zbudowane są ze skał osadowych,‭ ‬które nie podlegały fałdowaniu.
Zachodnia część leży na terenie Czech jako Wyżyna Broumovska.‭
Północno‭ ‬-‭ ‬zachodni skraj pasma nosi nazwę Zaworów.
Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki‭ (‬919‭ ‬m n.p.m.‭) ‬mający formę widocznego z daleka płaskowyżu z liczącą‭ ‬12‭ ‬m wysokości skałą Fotel Pradziada.‭ ‬Pozostałe szczyty to Skalniak,‭ ‬Szczeliniec Mały i Narożnik.
Rezerwat Błędne Skały to zespół bloków skalnych powstałych w procesie długotrwałej erozji,‭ ‬która ukształtowała je w kształt,‭ ‬maczug,‭ ‬grzybów i słupów.‭ ‬Tworzą malowniczy labirynt podzielony wąskimi rozpadlinami,‭ ‬zwany także skalnym miastem.

W południowo‭ ‬-‭ ‬wschodniej części znajdziemy Skalne Grzyby,‭ ‬ciągnące się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami.‭ ‬Tworzą piękne,‭ ‬fantastyczne skupisko skał ukształtowanych w rozmaite formy.‭ ‬Posiadają własne nazwy jak Borowik,‭ ‬Skalne Wrota,‭ ‬Zrośnięte Grzyby,‭ ‬Pingwinki czy Piętrowe Grzyby.
Wielkie Torfowisko Batorowskie położone są na wierzchowinie środkowego piętra przy Kręgielnym Trakcie w dolinie Czerwonej Wody.‭ ‬Obejmuje torfowisko wysokie w części porośnięte lasem świerkowo‭ ‬-‭ ‬sosnowym z wieloma roślinami objętymi ścisłą obroną.

Radkowskie Skały obejmują utwory o bardzo wymyślnych kształtach,‭ ‬wznoszące się wraz z filarami skalnymi w ciągu piaskowcowych baszt,‭ ‬filarów na kształt okazałego muru skalnego o wysokości do‭ ‬100‭ ‬m.‭ ‬Poszczególne skały rozdzielone są żlebami,‭ ‬labiryntami,‭ ‬tunelami i głębokimi szczelinami.‭
Położone są na południe od Radkowa,‭ ‬skąd zaczyna się tzw.‭ ‬Droga Stu Zakrętów prowadząca do Kudowej‭ ‬-‭ ‬Zdroju.‭ ‬Obniża się o‭ ‬400‭ ‬m przy długości‭ ‬23‭ ‬km.

Wspina się wzdłuż Filarów Skalnych a następnie mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie i dalej w pobliżu Fortu Karola,‭ ‬niewielkiej strażnicy wybudowane w‭ ‬1790‭ ‬r.‭ ‬przez króla Prus Fryderyka Wilhelma II.
Warto także zwiedzić imponującą barokową Bazylikę Nawiedzenia NMP z XVIII w‭ ‬.‭ ‬w Wambierzycach.‭ ‬Wewnątrz zachowała się figurka Matki Boskiej z drewna lipowego,‭ ‬pochodząca z końca XIII lub XIV w.‭
Nieopodal Kudowej znajduje się niewielka,‭ ‬barokowa kaplica w Czermnej.‭ ‬Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa blisko‭ ‬3‭ ‬tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich,‭ ‬ofiar epidemii i wojen.‭ ‬Budowla powstała w latach‭ ‬1776-1804.

Wyjątkowo ciekawym obiektem jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju,‭ ‬utworzone w XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.‭
Kryty gontem,‭ ‬bogato zdobiony obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki papierniczej w skali kraju.‭ ‬Ekspozycja pozwala prześledzić wszystkie etapy produkcji czerpanego papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *