Polska Połoniny Caryńska i Wetlińska

Połonina Wetlińska to pasmo górskie i połonina Bieszczad Zachodnich.‭ ‬Jest rozległym,‭ ‬niezwykle malowniczym masywem o kilku wierzchołkach z kontynuacją w postaci góry Smerk oddzielonej przełęczą Mieczysława Orłowicza z licznymi szlakami turystycznymi.
Stoki południowo-zachodnie stromo spadają w dolinę Wetlinki,‭ ‬zachodnie do doliny Prowczy i Nasiczniańskiego Potoku.‭ ‬Północno-wschodnie przechodzą w długie grzbiety,‭ ‬łagodnie opadające ku dolinie Sanu.

Przez Przełęcz Wyżną łączy się z pasmem górskim zwanym Działem,‭ ‬ponad wsią Wetlina.‭
Najwyższym szczytem Połoniny jest Roh‭ (‬1255‭ ‬m n.p.m.‭)‬,‭ ‬pozostałe kulminacje to Osadzki Wierch,‭ ‬Hasiakowa Skała,‭ ‬Hnatowe Berdo i Szare Berdo.‭ ‬Znajdują się w większości na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Najwyższe partie pokrywają bieszczadzkie połoniny a nieco niżej przepiękne lasy bukowe.‭ ‬Tuż pod Hasiakową Skałą znajduje się najwyżej położone schronisko bieszczadzkie‭ „‬Chatka Puchatka‭”‬.‭
Połonina Caryńska to połonina i masyw górski położony pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego.‭ ‬Na północy przełęcz Przysłup Caryński oddziela masyw od szczytu Magura Stuposiańskiej‭ (‬1016‭ ‬m n.p.m.‭) ‬stanowiący kulminację masywu.

Od południa przez Wyżniańską Przełęcz graniczy z masywem Dział.‭ ‬Wyróżnia się tutaj cztery kulminacje z najwyższym Kruhlym Wierchem‭ (‬1297‭ ‬m n.p.m.‭)‬.‭ ‬Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa,‭ ‬rozciągając się we wszystkie strony na masyw Wielkiej Rawki,‭ ‬Połoninę Wetlińską i szczyty polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem.‭ ‬Prowadzi tu szlak czerwony z Berehów Górnych do Ustrzyk Górnych lub szlakiem zielonym z Małej Rawki przez Bacówkę pod Małą Rawką i Przełęcz Wyżniańską.
Obie połoniny objęte są ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jedna odpowiedź na „Polska Połoniny Caryńska i Wetlińska

  1. Desmond pisze:

    Pochodzę z Podkarpacia.Wiele razy dane mi było podróżować po Połoninach. Za każdym razem jest inaczej, za każdym razem pięknie… Polecam wszystkim, którzy jeszcze tu nie byli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *