Polska Dolina Pięciu Stawów

Leżącą w Wysokich Tatrach Dolinę Pięciu Stawów zamykają główne granie od Świnicy przez Walentynową Grań do Gładkiego Wierchu oraz Liptowskie Mury do Szpiglasowego Wierchu.‭
Szczyty oddzielają ją od Doliny Rybiego Potoku,‭ ‬Doliny Roztoki,‭ ‬Pańszczyca i Gąsienicowej.
Górne pietra stanowią dwie zawieszone dolinki Pusta i pod Kołem,‭ ‬a w rozszerzeniu doliny rozróżnia się Wyżnie Solnisko,‭ ‬Niżnie Solnisko,‭ ‬Nowe i Stare Solnisko.

Dolina powstała po wycofania się lodowca,‭ ‬który pozostawił po sobie gruzowiska głazów,‭ ‬piarżyska i migotliwe tafle jezior.‭ ‬Dno porasta zielona murawa i połacie kosodrzewiny,‭ ‬wciskającej korzenie pomiędzy granitowe skały.

Lodowiec wyrzeźbił w dnie doliny zagłębienie w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny wschód i północny zachód.‭ ‬Znajduje się tutaj kilka polodowcowych jezior z Wielkim Stawem Polskim,‭ ‬Czarnym Stawem,‭ ‬Małym Stawem czy Wolim Okiem.
Rejon jest ostoją dzikich zwierząt:‭ ‬niedźwiedzi,‭ ‬kozic,‭ ‬świstaków,‭ ‬jeleni i rysiów.
W okolicy znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych,‭ ‬zielony szlak Doliną Roztoki nad Wielki Staw od schroniska Roztoka i szosy z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka,‭ ‬niebieski od Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką obok schroniska nad Przednim Stawem na przełęcz Zawrat,‭ ‬żółty od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów i inne.

Turyści odwiedzają te tereny już od XIX w.,‭ ‬kiedy wytyczono pierwszą sieć szlaków.‭ ‬W zimie jest to mniej bezpieczne,‭ ‬mroźne zawieruchy śnieżne mogą zaskoczyć nawet doświadczonych taterników.‭ ‬Nad Przednim Stawem założono Schronisko PTTK‭ ‬,‭ ‬zbudowane w latach‭ ‬1948-1953,‭ ‬najwyżej położone po polskiej stronie Tatr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *