Kuchnia niemiecka cieszy się w Europie złą sławą, jednak w kraju można znaleźć wiele interesujących potraw, specyficznych dla poszczególnych regionów kraju.
Zwyczaje kulinarne różnią się w zależności od regionu i tak np. na zachodzie, w Schwarzbaldzie i Badenii-Wittenbergi widoczny jest duży wpływ kuchni francuskiej z dużą ilością warzyw. W Bawarii kuchnia jest typowo górska, z dużą ilością tłuszczu i mięsa. Na kuchnie niemiecką oddziałują także wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie i dalekowschodnie.
Stały składnikiem potraw jest wieprzowina w postaci różnych gatunków kiełbas, kiełbasek – frankfurterek i doskonałych wędlin.
Niemcy robią zakupy spożywcze w supermarketach, jednocześnie jednak codziennie chodzą na jarmarki, gdzie okolicznie rolnicy sprzedają przywiezione produkty, pieczywo najlepiej smakuje z małej piekarni a świeże mięso z jednej z okolicznych masarni.
Wybór zup jest raczej skromny, do najpopularniejszych należy Gulaschsuppe, pochodząca z kuchni węgierskiej, serbska Bohnensuppe, zwykle ostra i wywodząca się z francuskiej zupy z czerwonej cebuli – Zwiebelsuppe. Podawana jest zwykle z grzankami i serem.
Natomiast jadana na wschodzie Soljanka to ostra zupa ukraińska z pokrojoną kiełbasą. Znana jest także bawarska Leberknödelsuppe, podawana z pysznymi knedelkami.
Na północy można zjeść rozmaite ryby morskie, najlepsze oczywiście świeżo złowione. Oprócz nich jada się także grillowane lub pieczone pstrągi oraz okonia czerwonego, Rotbarsch, o smaku przypominającym witlinkę.
Tradycyjnie w dniu św. Marcina 11 listopada jada się pieczoną gęś, z jednym ze znakomitych miejscowych piw. Do najbardziej znanych należą Warsteiner – gorzkawe, z wyczuwalnym aromatem chmielu lub typu weiss, białe z połową udziału słodu pszenicznego. Do tego także białą kiełbasę i golonkę.
Kuchni austriackiej Niemcy zawdzięczają sznycel, czyli kotlet cielęcy z parmezanem.
Menu urozmaica kapusta w postaci gotowanej, smażonej i kiszonej. Białą marynuje się jako Sauerkraut, czerwona jest najczęściej podawana gotowana z jabłkiem jako Apfelrotkohl. Popularne są także białe i zielone szparagi, chętnie jedzone w sezonie od końca kwietnia do czerwca.
W kraju zjada się także spore ilości ziemniaków, zwykle są pieczone, smażone lub dodawane do zimnych sałatek. Często robi się z nich pyszne knedle.
Jako pszystawkę do dań głównych podaje się sałatki, z sałaty, ogórków i pomidorów z różnymi sosami, z buraków, marchewki czy korniszonów. W Szwabii występują charakterystyczne kluseczki Spätzle i Maultaschen.
Popularnym daniem jednogarnkowym jest Eintopf, bardzo pożywny, zastępujący cały obiad. Może mieć konsystencję zupy, potrawki lub gulaszu. Zależnie od regionu różni się składnikami.
Kuchnia niemiecka słynie także ze świetnie przyrządzonych golonek w piwie, pieczeni wołowych (w kraju hoduje się specjalny gatunek mięsnych krów), drobiu, pyz, pierogów, knedli oraz rozmaitych rodzajów klusek. Mięsa podaje się najczęściej z chlebem, warzywami, ziemniakami lub Spatzle – kluseczek. Zjemy także znakomite rolady mięsne oraz jajka faszerowane ziołami i przyprawami. Natomiast do potraw narodowych należy zupa z węgorza na rosole wołowym oraz golonka z kapustą lub tartym grochem.
Wśród deserów bardzo popularny jest wywodzący się z Austrii Apfelstrudel, ciasto z jabłkami, podawane na gorąco z lodami. Farsz przyrządzany jest z lekko kwaskowych jabłek, rodzynek maczanych w rumie i cynamonu następnie zawijany w cienkie ciasto francuskie.